| existential a întrebat:

Despre vaccinarea copiilor -
ce spun parintii vostri despre asta?
Tin cont si de parerea voastra? De unde va informati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Te informezi de la medicul de familie al copilului.
Stiu ca toti va credeti genii dar realitatea e ca daca nu cumva ai o facultate de medicina in spate nici nu o sa fii in stare sa citesti prospectul.

Mergi la medicul de femilie si intreba-l care e schema de vaccinare recomandata de autoritatile medicale pentru copil si roaga-l sa iti prezinte riscurile la care e expus copilul in cazul in care nu e vaccinat respectiv posibilele reactii adverse si incidenta lor.

| existential explică (pentru RoCkKiD):

In general, prospectele sunt facute si pentru pacienti. Chiar scrie pe ele: "pastreaza prospectul. S-ar putea sa fie nevoie sa il recitesti". La noi medicii de familie sunt cam... pe dinafara de multe ori, ca sa evit cuvintele mai dure.

| RoCkKiD a răspuns (pentru existential):

Si testele de clasa a 5-a sunt facute pentru copii de clasa a 5-a, daca vrei punem un pariu pe nr de adulti care ar fi in stare sa scoata un 5. Prospectul e pentru producatori, as aiba acoperire legala in caz ca un geniu se indoapa cu o folie de aspirina.

Da, unii medici de familie sunt cum zici tu si in cazul ala ar trebui sa iti cauti alt medic. Dar in medie, prefer sa imi pun increderea in cineva care a terminat o facultate de profil vs cineva care zice ca stie sa caute pe google.

| haileewatson a răspuns:

Parerea ta sau a parintilor nu prea conteaza cand e vorba despre schema de vaccinare obligatorie. Fie ca vrei sau nu, traim intr-o societate si trebuie sa urmam anumite reguli de sanatate publica. Cei care sunt anti vaccinisti sa se duca in jungla.

| existential explică (pentru haileewatson):

Expresia "schema de vaccinare obligatorie" nu se poate folosi in Romania, pentru ca vaccinarea nu e obligatorie. Deci parerea parintilor conteaza.
Din punctul meu de vedere, cei care discrimineaza pot sa se duca in jungla, si nu cei nevaccinati, asa cum scrii.

| TheStrategist a răspuns:

În mod normal un părinte ar trebui să țină cont și de părerea copilului.

Răspuns utilizator avertizat
| existential explică:

Pacat ca nu raspund mai multi.
Si mai mare pacat ca unele raspunsuri sunt sterse. De ce? Adica nu-i bine sa se discute lucrurile astea?

| suntserios a răspuns (pentru existential):

E foarte bine că nu răspund mai mulți. Astea sunt decizii care se iau consultând un medic nu dezbătând pe TPU

| existential explică (pentru suntserios):

Atunci pentru ce exista sectiunile "Sanatate" si "Coronavirus" pe TPU?

| suntserios a răspuns (pentru existential):

Aia de sănătate chiar nu știu de ce.
Aia de Coronavirus e pentru informare, ce sa faci, unde sa faci, cum sa generezi un certificat samd.

| existential explică (pentru suntserios):

E utila si cea de sanatate. Mai sunt persoane care au cam aceleasi probleme si se sfatuiesc intre ei. Uneori mai apar si chestii aberante, ce-i drept.