| Alex0131 a întrebat:

Detartrajul dentar doare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Doare putin, uneori cand racaie acolo simti durese dar nu mereu si nu foarte tare.

4 răspunsuri:
| Catalin77945 a răspuns:

Putin,eventual poti sa-i spui sa-ti faca o anestezie locala rapida

| sparklingqueen a răspuns:

Nu foarte tare.

| cristina_constantinescu a răspuns:

Buna!

Si da si nu! Daca esti rezistent la durere s-ar putea sa iti si placa, daca nu e posibil sa nu te incante prea mult procedura. Asa durerea nu e mare daca totul e ok cu dintii tai si nu ai sensibilitati.

| moraruandru a răspuns:

Salut!
Iti raspund si eu pentru ca e posibil sa fie si altfel, nu doar cum au zis cei de mai sus. Detartrajul doar foarte putin sau deloc daca dintii tai sunt ok si nu ai probleme cu ei. Totusi, exista si cazul in care, daca ai vreo probleme cu unul din dint, o carie, un nerv mai nzdravan, sa stii ca e posibil sa doara mai tare. E patita treaba si spun din experienta. Procedeul in sine nu e dureros, insa daca se face pe dinti nesanatosi s-ar putea sa nu iti placa.