| Furnicuta000 a întrebat:

Detartrajul doare? Eu trebuie sa fac pentru ca am cam mult tartru pe dinti si mi-e teama, nu am mai facut niciodata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Detartrajul doare? Da uneori doare daca e facut pe viu fara anestezie, eu am acceptat odata fara anestezic si a durut ceva nu foarte tare dar a durut, daca iti face anestezie nu cred ca mai simti ceva.
O sa ai o usoara sensibilitate a gingiei dupa asta dar dureaza cateva ore sau 1-2 zile, numai tin minte.
In perioada asta ca sa faci detartraj trebuie sa fii parerea mea foarte atenta la ce dentist mergi sa fie totul steril si sa aiba masuri anti-coronavirus bune, adica masurile tehnico-sanitare de rigoare pe care le respecta atat medicul cat si pacientul, adica si medicul sa fie in tinuta adecvata si cu combinezon si toate cele dar si fata de pacient/client sa ia masuri de buna igiena si mai ales de protectie anti-covid.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu doare, doar pisca.

| Frank51 a răspuns:

Pe mine m-a durut, suportabil, apoi am avut o sensibilitate moderata in urmatoarele 2 zile, la altii am vazut ca nu doare, depinde de persoana.

| CostinAlamariu a răspuns:

Un picut dar scoti niste sunete daca doare si dentistul o sa aiba grija

| StrongHeart a răspuns:

Din cate stiu la detartraj nu iti face anestezie.Gresesc?
Apoi o sa simti un pic rece, daca ai gingii sensibile, dar nu e vreo durere insuportabila, o sa fii ok in mai putin de o ora.
Nu iti fie teama, doar spune-i domnului sau doamnei doctor ce simti ca sa stie cum sa procedeze.bafta!

| laSoledad a răspuns (pentru StrongHeart):

Mie mi-a facut anestezie, de exemplu, am avut o sensibilitate mai mare.

| StrongHeart a răspuns (pentru laSoledad):

Da,uite,cred ca depinde de la caz la caz, eu nu mai tin minte sigur daca am facut, chiar trebuie sa-l fac si eu ca au trecut 6 luni

| laSoledad a răspuns:

Toata lumea trebuie sa-l faca odata la 6 luni sau un an, nu doar tu trebuie sa-l faci. E o procedura care se repeta ca sa ne mentinem sanatatea dentara. Daca mergi la un dentist bun, iti va da anestezii in gingie si nu te va durea asa tare. Cand iti va scoate tartrul, te va pune sa scuipi si vei scuipa putin sange, dar sa nu te sperii ca acel sange contine tatrul si asa il vei elimina. Apoi clatesti gura cu apa si vei fi bine. Cand vii de la dentist sa clatesti frecvent gura cu apa calduta. Si sa folosesti apa de gura FARA ALCOOL. Cauta la farmacie si vei gasi.

| Furnicuta000 explică (pentru laSoledad):

Apa de gura folosesc mereu.
Ma refeream ca eu am mult tartru adunat la baza dintilor si poate doare mai tare... si am si un pic de retractie gingivala si dintii foarte sensibili

| laSoledad a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da, o sa doara daca e asa, de aia e bine cu anestezie. Am amintit si de apa de gura, ca in cazul in care e cu alcool, sa o schimbi, asa mi s-a zis si mie.

| Furnicuta000 explică (pentru laSoledad):

Dar anestezia se face in gingie, nu? Doare? Am asa o fobie de dentist laughing

| laSoledad a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da, mie mi-a facut-o inauntrul gurii sub dinti, am simtit o durere foarte usoara de la ac cateva secunde, iar apoi anestezia si-a facut efectul. Mi-a dat-o sub mai multi dinti pe toata linia pana n-am mai simtit nimic.

| morfeo a răspuns:

Nu doare absolut deloc. E ca o spalare pe dinti, dar mai galagioasa happy

| Furnicuta000 explică (pentru morfeo):

Si poate sa elimine tartrul intr-o singura sedinta. Eu am mult la baza dintilor pentru ca ma spalam incorect pe dinti

| morfeo a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da termina la prima sedinta complet. Se face repede detartaju asta, in maxim 15-20min