Întrebare recomandată | AvalohAlyn a întrebat:

Dietele sunt sanatoase? Adica am auzit si vazut ca unii oameni s-au imbolnavit de la anumite diete.
E bine sa tii diete sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Da, dar depinde cum este alcătuită acea dietă. De obicei dietele care îți afectează sănătatea sau care nu funcționează, sunt slab bogate în nutrienții esențiali de care organismul tău are nevoie.
De aceea ai nevoie de o dietă echilibrată care nu numai că te slăbește, ci te menține în forță, să nu pari ca o legumă și să îți strice buna funcționare a metabolismului, asta mai ales în cazul dietelor drastice care pe lângă faptul că afectează metabolismul, te îngrași dublu...în cel mai rău caz.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti tine dieta nemancand anumite alimente si nu faci boala asa, problema e de la ceaiuri dietetice sau pastile

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dietele sanatoase... sunt sanatoase. Doar pentru ca se numeste dieta nu inseamna ca e si benefica pentru organism.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este bine doar daca esti bolnav happy

| Oana92 a răspuns:

Dietele sunt sanatoase atunci cand sunt recomandate de un medic si cand acel medic te supravegheaza. E foarte important ca dietele sa fie personalizate si bazate pe principii sanatoase: mese echilibrate si suficiente ca numar, alimente din toate grupele si fara restrictii categorice (daca nu exista si o boala care interzice consumul unui anumit aliment).

Cand te apuci de o dieta pentru ca nu stiu care pseudovedeta a spus ca a slabit cu ea risti sa te imbolnavesti. Grav!

| Idkidk a răspuns:

Nu este bine. Din punctul meu de vedere nu este.
Deoarece :
• De la o dietă au murit mulți oameni.
• Dietele nu ajută, că te înfometezi, și când mănânci iar, te îngrași.

Dar, ca să fi sănătos și să trăiești, poți face sport.winking

| Porcusorul a răspuns:

E bine sa mananci echilibrat, iar valoarea caloriilor sa corespunda cu nivelul tau de activitate zilnica.

| AvalohAlyn explică (pentru Porcusorul):

Ce inseamna sa mananci echilibrat?

| Porcusorul a răspuns (pentru AvalohAlyn):

De toate, fara sa renunti la nimic. Secretul e in cantitate.

| AntoniaOrman a răspuns:

Dietetele nu, dar un stil de viata sanatos da.Este bine sa ai o alimentatie cat mai variata.

| NicoletaGabriela00 a răspuns:

Depinde de dieta. Dar in principal nu. Ele nu combina proteine, cu carbohidraţi, cu glucide, si cu altele. Nu ai suficient din tot ce îţi trebuie. Cel mai important, ceva care inlocuieste dieta, este stilul de viaţă. Sanatos. Adică să mananci echilibrat. Te ajut cu cel mai mare drag aici. Din toată inima. Ar fi multe de scris. Dar trebuie să ştiu câţi muschi si câtă grasime ai in corp Te uiti in oglinda, si vezi asta. Ma pricep destul de mult la nutriţie. Dacă vrei să te ajut, anunţă-mă şi îţi dau wappul sau ceva, ca sa dezvoltăm acest subiect. O seara frumoasa!