| AnonimMareMareMare a întrebat:

Dimineata sau in special cand ma trezesc si am o cantitate de urina in mine, ma doare spatele in partea stanga, parca rinichiul stang. Apoi, cum urinez, trece.
Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

O cauza tot trebuie sa fie! Trebuie investigat mai atent!
Depinde si cat de mult ai ridicat respectivele greutati! O deformare a discurilor vertebrale, o hernie de disc, afectiuni legate de musculatura dorsala tot trebuie sa existe altfel nu se explica durerile pe care le ai! Poate ar fi bine sa iti faci un CT de coloana. Stiu ca sunt multe investigatii pe care trebuie sa le faci dar numai in acest mod poti sa afli un diagnostic!

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate ai nisip la rinichi si din cauza aceasta simti durerea in coloană rezoneaza durerea.

| iulian1302 a răspuns:

Buna! In cazul tau ar putea fi vorba fie de o infectie urinara, fie de o inflamatie a structurilor renale (inclusiv datorata calculilor renali). Ideea este ca in momentul in care in vezica urinara ai o cantitate suficienta de lichide astfel incat sa simti nevoia de a urina, vezica este marita in volum si astfel poate irita anumite structuri (bolnave) din jur, acest lucru ducand la aparitia durerilor respective. Ar fi bine sa mergi si sa iti faci un consult ecografic si niste analize de urina (sumar de urina + urocultura + antibiograma - daca este nevoie, in functie de rezultatul la urocultura). Peste zi nu ai aceste dureri in momentul in care simti nevoia de a urina?

| AnonimMareMareMare explică (pentru iulian1302):

Aceste dureri le am doar cand ma trezesc, daca imi vine sa urinez. Mentionez faptul ca acum 2 luni sa spun, am facut analize la urina si nu am nimic la rinichi. Spatele ma doare de mult timp, insa faza cu urina si cu durerea spatelui cand "sunt plin" a aparut de mai putin timp.

| iulian1302 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Poate fi vorba intr-adevar si de afectiuni ale coloanei vertebrale! Oricum ceva este ciudat la mijloc. Eu zic sa iti repeti analizele de urina si sa iti faci un ecograf abdominal + o radiografie la nivelul coloanei vertebrale!

| AnonimMareMareMare explică (pentru iulian1302):

Ciudat este faptul ca mi-am facut radiografie si la spate, neavand nimic la coloana. Desi pe mine ma doare de mor spatele chiar si daca ma aplec sa mi leg sireturile. Cand ma intind in pat dupa ce fac efort, mi se taie respiratia la ce durere e. Dureaza cateva secunde, apoi imi trece. E ciudat, nu stiu ce sa spun.

| iulian1302 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

In ce regiune a coloanei vertebrale apar aceste dureri?

| AnonimMareMareMare explică (pentru iulian1302):

Daca merg mult spre exemplu, sau daca stau mult in picioare, partea de sus. Insa, daca ma intind in pat dupa putin efort facut, partea lombara ma doare. Apoi in cateva zeci de secunde trece.

| iulian1302 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Durerile pot sa apara si din cauza nervilor inflamati situati langa coloana!

| AnonimMareMareMare explică (pentru iulian1302):

Si pot tine acesti nervi inflamati un an spre exemplu? cam de atunci ma tot dor

| iulian1302 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Daca exista un factor excitant (ridicarea constanta a greutatilor, efectuarea regulata a eforturilor fizice suprasolicitante - cum ar fi practicarea unui sport, anumite patologii, deformari ale structurilor din jur etc.) asupra lor, da!

| AnonimMareMareMare explică (pentru iulian1302):

Ridicam greutati constant, dar cand am vazut ca e o durere ciudata, m-am oprit. Au trecut mai mult de 5-6 luni de cand m-am oprit si inca doare. Nu stiu nici eu sigur de la ce e..la rinichi mi s-a spus ca sunt bine, la coloana la fel, greutati nu mai ridic si nu mai fac eforturi, insa durerea persista.

| iulian1302 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

O cauza tot trebuie sa fie! Trebuie investigat mai atent!
Depinde si cat de mult ai ridicat respectivele greutati! O deformare a discurilor vertebrale, o hernie de disc, afectiuni legate de musculatura dorsala tot trebuie sa existe altfel nu se explica durerile pe care le ai! Poate ar fi bine sa iti faci un CT de coloana. Stiu ca sunt multe investigatii pe care trebuie sa le faci dar numai in acest mod poti sa afli un diagnostic!

| Elelei a răspuns:

Cand se va putea, mergi la un urolog. Ai probleme la rinichi. De ce natura, doar medicul va vedea.
Intre timp, incearca sa urinezi de cate ori simti nevoia. Nu te abtine, pentru ca asta suprasolicita rinichii.