| Ada11 a întrebat:

Din cauza unor balerini mi s-au format niste besici (nu stiu exact cum se scrie) dinacelea cu apa. Stiti cumva daca este vreo metoda prin care sa treaca mai repede? Si nu mi le sparg, doare foarte tare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cocochannel a răspuns:

Acestea se numesc in termeni dermatologici vezicule.Ele trec de la sine (se resorb) in 3-7 zile pe masura ce tegumentul (pielea) de dedesubt se regenereaza.E de preferat sa nu le spargi tu, incearca sa porti intre timp incaltaminte comoda.

2 răspunsuri:
| Λndrei a răspuns:

Pai eu fac altfel.
Iau un ac de seringa sterilizat si il introduc cu grija in basica.Pe ac va iesii daca apas pe ea cu atentie toata apa. Odata ce a iesit toata preseapa usor pe ea cu spirt sau betadina si las-o asa.
La mine in 95% din cazuri nu doare deloc.

| yoanaluvade2 a răspuns:

Buna! Da exista metode naturale pe care le stiu de la bunica mea, unele! :
1. Pui o foaie de varza murata.
2. Dai cu Betadina
3. Rivanol
4.Pui un plasture din acelea care se lipeste.
Succes! sper sa iti treaca!