| Sawarekh a întrebat:

Din ce cauza la 25 de ani, incepe sa mi se rareasca parul?

Nu fumez, nu beau, iar genetic nu cred ca este, tata nu are chelie cam deloc, decat in fata are un inceput, si are aproape 60 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Ba chiar genetic este, adica acel inceput de chelie pe care il are tatal tau inseamna predispozitie a alopeciei androgenetice si in cazul tau, poti mosteni chiar si un inceput de chelie, nu trebuie neaparat sa ajungi bec in cap. Asta e cauza principala a caderii parului la barbati, geneticul, poti sa bei si sa fumezi toata viata, daca ai gena buna pentru un par sanatos il vei avea toata viata.

| Sawarekh explică (pentru Drimmero):

Adica insinuezi ca sunt adaptat?laughing))
Tocmai ti am zis ca tata nu are chelie.

| Drimmero a răspuns (pentru Sawarekh):

"iar genetic nu cred ca este, tata nu are chelie cam deloc, decat in fata are un inceput, si are aproape 60 de ani."

Ce vreau sa zic e ca predispozitie pentru calvitie ai deja pentru ca tatal tau are un inceput de chelie in fata, nu trebuie neaparat sa fie bec, are doar un stadiu ceva de inceput, cam de acolo pleaca alopecia androgenetica, din frunte cand se retrage linia fruntii sau din spate din crestetul capului iar in timp poate evolua dand cantitati mari de par jos, probabil tu nu vei ajunge asa daca zici ca tatal tau are un mic inceput la 60 de ani dar ideea e ca ai un pattern pentru calvitie.
Chelia se mosteneste inclusiv de la bunici (paterni, materni), frati, unchi, nu trebuie sa o iei neaparat de la tata, genele se amesteca si fac ce vor ele, practic parul la barbati e o chestie de pur bulan, daca genele decid sa chelesti vei cheli, dar daca ele decid sa ramai cu par pana la adanci batraneti atunci vei ramane cu el sanatos chiar si la 80-90 de ani sau la cat o mierlesti, e o ruleta ruseasca.

| AdioTPU a răspuns:

Poate din cauza stresului.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Există mai multe cauze posibile pentru rarefierea părului la 25 de ani, inclusiv:

Factori genetici - chiar dacă tatăl tău nu are o chelie pronunțată, există încă o posibilitate ca rarefierea părului să fie legată de factori genetici.
Tulburări hormonale - dezechilibrele hormonale pot afecta creșterea părului și pot duce la rarefierea acestuia. De exemplu, sindromul ovarelor polichistice (SOP) poate provoca pierderea părului la femei.
Nutriție inadecvată - o dietă săracă în proteine, vitamine și minerale esențiale poate afecta creșterea și sănătatea părului.
Stres - stresul poate declanșa un dezechilibru hormonal și poate contribui la rarefierea părului.
Produse cosmetice dăunătoare - unele produse pentru îngrijirea părului, precum vopseaua de păr sau șamponul cu substanțe chimice dure, pot afecta sănătatea și creșterea părului.
Pentru a determina cauza exactă a rarefierea părului la vârsta de 25 de ani, ar fi bine să consulți un dermatolog sau un medic de familie. Aceștia pot evalua starea scalpului și a părului tău, și pot recomanda tratamente specifice în funcție de diagnosticul final.