| Mrfear a întrebat:

Am 13 ani si parintii mei nu se mai inteleg iar mama a plecat (pentru a 4 oara).Ma rog.Ideea e ca eu am ramas cu tata si nu prea ne intelegem.Mereu apare cate ceva. Exemple :
Am fost in vacanta la bunici si am ramas la niste verisori.Mama unui verisor de al meu a vazut ca am parul des si m-a intrebat daca vreau sa mi-l rareasca si am zis NU.Totusi tata cand a auzit de asta ma facea in toate felurile ca de ce nu vreau dar tot nu am vrut sa fac asta pentru ca e parul meu si il vreau asa cum este.De atunci nu stiu de ce dar in fiecare zi cand merg la scoala gimnaziala ma pune sa imi fac o coada.Sunt ok cu ideea,nu e asa rau, dar la bunici a facut ca un om nebun.Alt exemplu.M-a pus seara asta la 9 sa fac 1 ex la mate si 1 la romana.Am facut in 2 minute si a inceput sa ma faca excroaca ca cica le am copiat ca nu aveam cum sa termin asa repede si din cauza asta nu ma lasa sa ma vad cu mama in weekend.Problema nu e ca nu ma lasa, ca daca mama vrea ma poate pentru ca nu are cum sa i interzica.Problema e ca mi se pare ca tata face mare lucru din situatii penibile si a folosit cuvinte mult mai urate decat cele mentionate si nu mai suport.De cuminte sunt, nu cred ca e o problema dar daca din situatile mentionate am gresit va rog sa mi spuneti.Intrebarea mea este la cine e problema la tata sau la mine?

1 răspuns:
| rebe200515 a răspuns:

Din ce am citit eu, la tatăl tau e problema. eu îți recomand sa vorbești cu mama ta si sa ii explici tot ce se petrece. o alta varianta ar fi efectiv sa începi sa fii tupeista. sa te comporți cu el cum se comporta si el cu tine. ai grija sa nu întreci măsura deoarece te poate..."atinge". cel mai bine e sa vorbești cu mama ta. ea poate ca va lua o decizie.