| Ralux a întrebat:

Din ce cauza m-ar putea durea toti dintii? Sa nu spuneti "carii" pentru ca nu pot fi pe toti dintii carii happy.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Posibil ca ai o nevralgie care apare atunci cand folosesti mancare sau lichide foarte reci ori foarte fierbinti. Pentru ca nevralgia sa-ti cedeze, fa-ti un ceai din cimbru (de gradina), amestecat cu coada soricelului, galbenele si putin musetel, cu care iti clatesti gura dupa fiecare masa si din acelasi ceai poti sa bei 2 -3 cani pe zi, ceaiul fiind doar caldut si pentru gargara si pentru baut. Cimbrul are menirea de a calma durerile, iar restul de a dezinfecta. Daca aceste dureri ti-au aparut recent, este indicat sa te duci la medicul stomatolog, pentru a vedea care este cauza, ai putea sa ai paradontoza care de asemenea iti produce dureri, fara ca dintii sa-ti fie cariati si pentru acest gen de afectiune ceaiul pe care ti l-am indicat este bun si poti folosi pentru dezinfectat si biterul suedez, care se pune pe un tifon si se tine pe gingii. Multa sanatate.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nevralgie de trigemen. Trateaza-te cu Ketonal doar pana ajungi la medic. Incorect tratata, o nevralgie de trigemen poate recidiva.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Sa te doara toti dintii e putin probabil (mai putin daca e o durere aparuta la contactul cu alimente reci sau fierbinti, cand se considera o hipersensibilitate a dintilor), mai degraba ar putea fi o afectiune a gingiei (vezi daca e mai rosie, daca pare retractata, daca e umflata). Cel mai bine ar fi sa spui daca te doare incontinu, doar cand bei/mananci ceva rece sau fierbinte, sau doar cand mesteci.
Cel mai bine ar fi sa te duci la un stomatolog si apoi acesta ori iti va spune ce sa faci, ori te va trimite la un alt doctor de alta specialitate.

luciana
| luciana a răspuns:

Draga mea, poate ca ai stat in curent cand ai calatorit cu tramvaiul, autobusul sau metroul... sti ca in toate statiile de metrou este mare curent... iti recomand Nurofenul sau sfatul unui farmacist; daca insa, dupa o zi, nu a avut nici un efect, atunci neintarziat, trebuie sa mergi la un medic dentist - singurul care e in masura sa iti da cel mai competent sfat. Iti doresc sa te lase acea durere si tot binele din lume... cu drag, Lucien

| pisi dy a răspuns:

Ba da, pot fi carii la toti dintii! mai bine mergi la stomatolog

| pisi dy a răspuns:

Ba da, pot fi carii la toti dintii! mai bine mergi la stomatolog

| MisterKat a răspuns:

Ai dinti sensibili sau ai probleme cu gingiile. Nu ezita si mergi la un medic stomatolog! Nu amana consultatia la medic, s-ar putea sa fie ceva important.
Sanatate!

| Jupiter a răspuns:

Poate te-a tras un curent. Numai un stomatolog iti poate spune sigur ce ai.

| Jupiter a răspuns:

Sau se poate sa fie unul, doi dinti care sa te doara si sa ai senzatia ca te dor toti(se intampla des).

| ejaxz a răspuns:

Pentru ca ia baut ceva foarte rece, ori n-ai calciu.

| alexxa a răspuns:

Poti avea dinti sensibil sau poate fi un inceput de gripa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

se numeste nervralgie! si se trareaza cu nurofen sau ketonal! trebuie sa te feresti de curent, demincare/bautura rec sau fierbinte. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Posibil nevralgie dentară.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine cont de ce ti-a spus gizzard.
Si inca ceva : nu numai ca pot fi carii pe toti dintii dar pot fi chiar mai multe carii pe un singur dinte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curent