| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Am dinții decolorați foarte rău, arată că niște carii! Cum as putea sa le rezolv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Faci un control la dentist si o sa faca un detartraj si poate o sa se schimbe aspectul, daca nu sunt cariati o sa isi revina dar trebuie ai grija sa iti clatesti gura mereu cand bei ceva acid cum e sucul sau vin, bere, cafea.Foloseste o pasta de dinti buna si spala te pe dinti bine, periaza dintii bine fara sa apesi exageratAltceva nu ai ce face decat sa pui fatete, dar asta la intelegere cu stomatologul.Sa nu aplici metode corozive cum e sarea sau bicarbonatul//

| MPersephone a răspuns:

Sunt paste de dinti cu carbune activat. Ele sunt negre sau albe cu puncte negre. Le gasesti in farmacii sau magazine de detergenti.
Soda alimentara tot ajuta, dar nu mai des de 2 ori pe saptamana.
Dar daca sunt prea intunecati poate ar fi bine sa mergi la stomatolog, sa nu fie ceva serios. Dintii sunt putini galbui de la natura, dar nu trebuie sa fie exagerat.

| alma200033 a răspuns (pentru MPersephone):

Și pasta aia de dinți o pot folosi la 15 ani?

| MPersephone a răspuns (pentru alma200033):

De ce sa nu poti?

| BostonCeltics a răspuns:

As zice ca o vizita la medicul stomatolog nu strica