| Marianahsvvd a întrebat:

Din ce cauza simt constant un gust amar și ma doare stomacul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil gastrita acida, sau criza de colecist (bila)
Tine un regim alimentar de 2-3 saptamani ca sa-ti revii.
Nu manca nimic: gras, afumat, tocat si prajit.
sanatate multa!

| Brizbriz a răspuns:

Covid
nu ma crezi, atunci elimina posibilitatea, fa-ti un test de la marmacie, costa vreo 17 lei

| Nirvanaaa a răspuns:

Gustul amar provine de la sucul biliar care e depozitat de obicei in timpul perioadelor interdigestive in colecist (vezica biliară) și eliberat in intestin la momentul digestiei.
Ai mâncat ceva cu multe grăsimi sau ai mâncat in exces?

| Marianahsvvd explică (pentru Nirvanaaa):

Nu, acum ceva timp carne de porc, mai exact acum o luna, dar nu in exces

| zilog a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Asta se rezolvă ușor fără operatii se lasă de șuncă caizer porc ține post bagă limonadă din 3 grepfruit 3 lămâi in decurs de 24 ore nu toată o dată, mai face si ceva mișcare, si gata se mai curăță organismul,
MĂ GÂNDEAM CĂ ESTE DE LA VACCIN!?

| zilog a răspuns:

Te-ai vaccinat?

| Mavni a răspuns:

Ai probleme cu fierea (sau ficatul).
Mergi la un control la interne.

| natur a răspuns:

O cauza poate fi si refluxul gastroesofagian aflat intr-un stadiu foarte timpuriu (chiar la inceput). Vezi si aici: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/reflux-gastroesofagian