| anonim_4396 a întrebat:

Din experienta celor care ati facut injectii cu moldamin 1200000 ui, care este varianta pentru a avea eficienta maxima acest antibiotic injectabil sa fie administrat cu xilina sau fara xilina, cum se poate face ca sa fie cat mai putin dureros la administrare daca se administreaza fara xilina chiar daca mana asistentei este foarte usoara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Moldamin este un antibiotic dizolvat in ser fiziologic, care se administreaza intramuscular si se disperseaza relativ incet intre muschi. Din acest motiv, daca este aplicat langa un nerv, apasarea poate fi destul de dureroasa pentru un timp.
Pentru ameliorarea eventualelor dureri, Moldamin se administreaza in amestec cu Xilina, care este un anesteziant puternic si rapid, evitand astfel durerea cauzata de injectare.

| NLS a răspuns:

Xilina ii scade cu aproximativ 15% eficienta.
In afara de mana asistentei si norocul pe care il ai sa nu deranjeze vreun nerv, nu exista alte metode pentru a simti mai putin intens durerea.

Doar ca trebuie agitat extrem de bine flaconul si apoi facuta injectia relativ REPEDE altfel se ingroasa putin (devine laptos).
Deasemenea, ajuta un an putin mai gros.

Am facut Moldamin ani de zile aproape constant, de la 6 ani la 14 ani.
Fara xilina.

Din experienta iti spun ca cel fabricat in Franta doare mai tare, la aceleasi unitati.