| Bocristi7 a întrebat:

Din luna octombrie am găsit la palparea testiculului o umflatura mica și tare cumva în testicul. Am doar 16 ani. E cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu cred ca ar fi cancer. Poate fi si din cauza hormonilor sexuali.
Totusi, ar fi bine sa vorbesti si cu un medic urolog.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Bocristi7):

In acel caz, cere un bilet de trimitere de la medicul de familie, pentru consultatii urologie!

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Bocristi7):

Fa ce-ti-am scris, incamaine! Nu amana!
Nu te speria, ca se poate rezolva fara probleme, daca e necesar.
Dupa consult vei sti cum se rezolva (daca e necesar).

Răspuns utilizator avertizat
| 4ndr33y a răspuns (pentru Bula):

Daca stai dupa CAS sa faci o radiografie, te uita sfintii. La privat nu e necesara trimiterea.

| Bula a răspuns (pentru Bocristi7):

Nu am zis ca e cancer!
Din 100 baieti tineri chiar 4-5 au diferite probleme cu "scula" si majoritatea se rezolva de la sine sau printr-un tratament usor.
La varsta ta este putin probabil sa fie cancer.
Mai pot fi muuuulte alte cauze, care se pot rezolva.winking

| Bula a răspuns (pentru 4ndr33y):

La minori se rezolva usor, la o clinica sau policlinica pediatrica.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Bocristi7):

Am explicat.
Foarte mica probabilitatea, dar sunt si alte cauze, care tot trebuie clarificate.

| mihai69 a răspuns:

Ești gravid.

| Nirvanaaa a răspuns:

Mergi la urolog, nu cred sa fie cancer, dar totusi e bine sa te vada.

| dinaprilie a răspuns:

Nu, nu e. Mai au si altii!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa fie început de varicocel. vizitează un urolog pentru un diagnostic cert, nu amâna.

| 4ndr33y a răspuns:

Mergi la urolog, un consult cu ecografie e 200 lei, nu te risca si nu pierde timpul.

Răspuns utilizator avertizat
| 4ndr33y a răspuns (pentru Bocristi7):

Da, exista o posibilitate, chiar daca cancerul testicular apare de obicei dupa varsta de 30 de ani.
Nu sunt oncoloc, si eu am predispozitie din motive medicale iar la ultimul control, medicul urolog mi-a zis sa verific saptamanal iar daca sesizez ceva, indiferent ce, sa ma prezint la control.

Răspuns utilizator avertizat
| 4ndr33y a răspuns (pentru Bocristi7):

Am avut o afectiune numita "criptorhidie"

Răspuns utilizator avertizat
| 4ndr33y a răspuns (pentru Bocristi7):

Operat pe la 14 ani, nu mai stiu exact, acum am 31.
Ti-am zis, nu stiu daca e cancer, dar eu nu m-as juca cu asta in locul tau, daca era o leziune acuta, trebuia sa dispara demult.

Cancerul testitular e unul dintre cele mai vindecabile cancere, cu o rata de succes mare, aproape de 100% daca e descoperit la timp.

Răspuns utilizator avertizat