| anonim_4396 a întrebat:

Din parintii cu grupa de singe mama ab4 si tata a2 ce grupe de singe poate avea copilul celor doi? multumim anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sansele se distribuie asa: 75% A2, 25% B3 si 25% AB4. Nu poate avea sub nici o forma grupa 0.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai copilul poate avea grupa unuia singur dintre parinti.cred ca poate avea si alta grupa. totul tine de adn. daca el seamana cu alta ruda din neamul oricaruia?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama AB si tatal A O( adica tatal e heterozigot ), copii pot fi : AA, AO, AB, BO...adica 50 % cu grupa de sange A2, 25 % B3 si 25 % AB 4.

Mama AB si tatal AA ( homozigot ), copii pot fi :AA, AA, AB, AB...adica 50 % grupa A2 si 50 % AB4.
Cu alte cuvinte, copii pot avea orice in afara de grupa O.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si ar mai fi ceva : tatal poate fi A2 homozigot ori A2 heterozigot in functie de ce a mostenit de la parintii lui.