| anonim_4396 a întrebat:

Dinții mei sunt cam varză la 18 ani, îmi lipsește o măsea din cauza ca a fost precariata și s-a făcut infecție la rădăcină, a trebuit scoasa, am multa mizerie pe dinți (mizerie) și câteva carii iar un incisiv are o carie foarte mare în spate și ocupa jumate de dinte cred ca va cădea, mai exista vreo șansă ca dantură mea sa fie ok dacă ma voi spala de dinți de acum încolo? În fiecare seara ma dor dinții ca sunt mai mulți

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| andreeattr a răspuns:

Odata apărute cariile, nu mai pot dispărea decat cu ajutorul unui dentist. Acum nu ai ce sa faci altceva decat sa mergi la un medic ca sa iti salveze ce se mai poate. Pentru a evita apariția altora, spala-te pe dinți de doua ori pe zi, CEL MAI IMPORTANT PERIAJ E PERIAJUL DE SEARA, dupa ce te ai spălat seara, nu mai mănânci nimic. De asemena, ata dentară este la fel de importanta pentru ca iti curata spațiul dintre dinti, locul unde apar foarte frecvent carii. Uita-te pe YouTube sa vezi cum se efectuează CORECT un periaj, periajul agresiv spate-fata este greșit si poate cauza probleme pe viitor. Cumpara-ti o pasta de dinți cu fluor si o periuta noua la fiecare 3 luni. Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Du-te la dentist si iti va spune stmatologul ce este de facut, cu dantura ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, sunt șanse.

| Sofer a răspuns:

Mergi la dentist pentru a-ți curăța dinți și sa ii repari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,sunt mari șanse să iti fie dantura ok.
Dacă ai dintii strâmb poti pune aparat dentar si vei fi nevoit să te speli pe dinti, si vei avea dintii drepți(daca ii ai strâmbi)si albi!

| NuCitescNotificari a răspuns:

Da. Alege Paradontax.E o pasta foarte buna big grin