| mgtow a întrebat:

Dna stomatolog mi-a zis astazi ca am parodontoza, indiferent ca pun aparat dentar procesul parodontitei va fi incetinit dar tot ramane prezenta boala, ocluzia o am putin data peste cap pentru ca am avut cativa dinti lipsa si s-au miscat ceilalti dinti nu se apreciaza deloc la ochiul uman. Am decis sa continui tratamentul de punte dentara pentru refacerea spatiului lipsa si 2 coroane pentru a imbraca niste dinti. Nu inteleg de ce zice ca nu poate sa faca nimic daca eu am vazut pe diverse situri de pe net ca exista solutii pentru a vindeca boala parodontala? Am dintii aliniati nu sant strambi decat 2 milimetri cei de jos intre ei... clinica e serioasa unde ma tratez am colegi de munca care apeleaza la serviciile lor si sant multumiti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Stiu ca vine cam tarziu raspunsul, dar vad ca nu ai primit unul pana acum asa ca...
Parodontoza nu se vindeca, doar se poate opri din evolutie. Va trebui toata viata ta sa ai grija de gingii, sa mergi periodic la control la medic specialist parodontolog, iar daca situaria scapa de sub control, va trebui sa faci tratamente care sunt cam piperate la pret ca sa nu risti sa iti sara dintii din gura cand stranuti (da, se poate ajunge la asta in cazuri de parodontoza avansata).
Ca tratament acasa poti folosi pasta de dinti Elgydium (se gaseste in farmacii) care contine o cantitate mare de clorhexidina, o substanta antiseptica ce ajuta la reducerea inflamatiei gingivale si previne depunerea placii bacteriene.

1 răspuns:
| mgtow explică:

Mutati intrebarea la sanatate s-a pus din eroare aici