| Kissy123 a întrebat:

Doamne am chist ovarian si nici nu mi-a venit ciclu si cica am aflat pe net ca este ff gravsad

Doamne nu mia stiu ce sa fac?
chiar azi am fost la medic si mi-a zis asta dar nu mi-a zis marimea nici nimicsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Nu e grav. Exista tratament. La marimi mari se poate face si operatie.

E o afectiune banala in comparatie cu altelewinking

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi grav, dar cel mai probabil ca la varsta ta va involua. Consulta un medic ginecolog pentru o ecografie pelvina amanuntita si vei afla toate detaliile. E posibil ca, deocamdata, sa nu ai nevoie de tratament, doar de supraveghere.

| doctoressa a răspuns:

Buna ziua! Daca nu aveti simptome si ecografia arata un chist mic, medicul va poate programa pentru un alt examen clinic si o ecografie in urmatorele sase saptamani. Conceptul aflat in spatele supravegherii este sa nu tratezi in mod activ chistul decat daca nu dispare odata cu schimbarile hormonale (de pe durata unui ciclu mesntrual). Cele mai multe chisturi ovariene dispar fara tratament in intervalul a unul pana la trei cicluri menstruale.
Daca aveti un chist functional care este de dimensiune mai mare si produce anumite simptome, se prescriu pilule contraceptive. Acestea ar trebui sa previna dezvoltarea a noi chisturi functionale si regresia celui deja existent.
Chistul poate fi inlaturat chirurgical daca este mare, solid sau plin cu resturi, crescand in mod constant, de forma neregulata sau produce dureri sau alte simptome. Daca acesta nu este canceros, poate fi inlaturat chirurgical fara a inlatura si ovarul. Mai multe detalii gasiti aici: http://www.i-medic.ro/......ul-ovarian
Multa sanatate!