| anonim_4396 a întrebat:

Doar fetele sa citeasca aceasta intrebare...
Trebuie sa implinesc 13 ani luna viitoare si luna trecuta nu mi.a venit menstruatia si pana acum nici luna asta nu mi.a venitt....Ma puteti ajuta? Va rogg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cati doctori crezi ca sunt pe site-ul asta? Mergi la medic!

| Violleta2022 a răspuns:

Menstruatia nu vine la toate fetele la aceeasi varsta!
Menstra vine asa cum i-a venit si mamei tale, la aceeasi varsta, pentru asta, te sfatuiesc savorbesti cu mama ta.
La unele fete, poate venii si la 18 ani!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată/femeie happy

Bănuiesc că eşti în PRIMUL an ce ciclu menstrualwinking
Cel mai probabil, este vorba de o dereglare hormonală izolată happy

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.
Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.
Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......e-ce-as_1/

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu te teme. Menstruatia este normal ca sa vina intre 10 si 16 ani.Fiecare fata are organismul ei si nu exista o varsta la care trebuie sa inceapa menstruatia.