| Neagoe_Stefan_1994 a întrebat:

Doresc sa-mi cumpar lentile de contact, dar nu gasesc niciun fel cu cilindrul de -1 (doar -0.75 sau -1.25).Analizele sunt facute special pentru lentilele de contact, dar nu gasesc.Stie cineva unde pot gasi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Pai ia-ti de -0, 75.

NU le purta tot timpul. Eventual daca mergi la o nunta, la un eveniment si NU vrei ochelari, pune-ti lentila. Dar in nici un caz zilnic.
Lentila se pune pe cornee. Corneea are nevoie de aer. Din moment ce pui lentila, corneea nu mai primeste aer. Daca lentila nu e bine dezinfectata, pusa pe cornee, provoaca infectia corneei. Complicatiile duc la pierderea vederii sau chiar a ochiului. Doamne fereste de asa ceva.

Cu timpul mai poate sa apara sindromul de ochi uscat, din cauza purtarii exagerate de lentile.

Treaba ta, faci ce vrei cu ochii tai. Daca le porti 1 zi nu e tragedie, dar NU exagera.

| Neagoe_Stefan_1994 explică (pentru ancaval):

Pai vreau sa iau 30 de lentile cu purtare zilnica.E mai bine asa sau e acelasi lucru?

| ancaval a răspuns (pentru Neagoe_Stefan_1994):

1. Te rog sa te sfatuiesti cu medicul tau in legatura cu modul de
purtare a lentilelor. Dansul cunoaste situatia ta. Eu nu pot sa te incurajez sa porti lentile de contact. Am vazut la cineva ochiul rosu de fereasca Dumnezeu.

2. Lentilele le poti achizitiona chiar de unde ti-ai facut analizele.
Asistenta de acolo o sa de-a comanda si te suna cand poti merge dupa ele.

3. Nu faci bine ca ceri ajutorul pe internet. Mergi la consult, stai de vorba cu medicul, o sa iti explice tot.
Multi din mediul virtual sunt "atotstiutori" si pot sa iti de-a sfaturi total gresite.