| sergiuflorian a întrebat:

Doresc sa stiu ce alimentatie sa adopt in cazul unui copil de 13 ani cu un singur rinichi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar fi bine sa te adresezi unui nutritionist. In principiu, cu un singur rinichi, va avea o viata absolut normala, dar trebuie sa-l protejeze ca sa nu cedeze. Ar trebui sa manance mai ales mancare gatita, fara conserve, mezeluri, sucuri din comert. In plus, ar trebui sa evite alimentele foarte sarate si excesul de carne in detrimentul fructelor si legumelor.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Este o problema destul complexa... Cel mai bine te adresezi unui medic nutritionist sau chiar medicului care se ocupa de copil.
Sper sa primesti sfaturi bune si de la restul oamenilor de pe TPU.
Multa sanatate si numai bine!

| mioara a răspuns:

Intraba un nutritionst.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideea e sa ai grija sa nu-i provoci vreo suferinta acelui unic rinichi ( acum depinde daca asa s-a nascut, cu un rinichi, sau a pierdut unu si cauza care a determinat acest lucru ). Asa ca ai grija la apa ( sa nu fie prea dura si sa determine formarea de pietre la rinichi, asta depinde de zona geografica ), apoi ai mare grija la igiena ca sa nu faca vreo infectie urinara care ar putea da complicatii ( mai ales daca e vorba de o fetita ).
In general organismul poate functiona perfect cu un singur rinichi ( de-aia se si poate dona fara probleme ), asa ca alimentatia trebuie sa fie normala, nu trebuie sa te stresezi din cauza asta. Evident ai grija sa nu-l ingrasi, sa nu-l predispui la diabet...etc.
Eu cunosc un caz al unei fete de 18 ani care la 14 si-a pierdut un rinichi ( avea o hidronefroza congenitala si a trebuit sa fie operata iar rinichiul afectat sa fie indepartat ) care acum face sport de performanta.