| Saiko93 a întrebat:

Draga TPU, sunteti amabili daca va rog frumos sa-mi recomandati ceva alimente pentru durerea de picioare?

Am patit acum vreo luna sa incep sa iau medicatie si metode de genul, tine piciorul ridicat si se datoreaza de la o pereche de adidasi care s-a dovedit sa fie incomoda sad Ce am incercat pana acum ar fi asa: analgex, voltaren, ketifexin, acoxia, suc de lamaie si de portocale, mi-am masat si mi-am miscat piciorul, gheata, midocalm, anumite pastilute anti-cheaguri (preventiv). Posibil si fiindca ma misc destul de mult, desi sunt sceptic ca asta e cauza. Nu am mai patit vreodata asa ceva.

Initial era mai rau.

Prima faza...

Umflatura, mica febra in zona piciorului, destul de amortit, se ducea uneori durerea spre genunchi in exterior da foarte slab. Senzatie de durere ca si cum as avea batut un cui deasupra labei piciorului. Mici dificultati la atingere, sta in picioare sau mers... Si senzatia de electrocutare pe centrul talpii... Durerea se simte doar pe jumatatea din exterior a labei piciorului
Pot alerga, culmea :o

Faza 2 - speram ca s-a potolit

- 0 umflaturi
- 0 febra
- pot sta in picioare/merge, desi e uneori, mica senzatie de parca am piciorul in ciment. sau ca si cum m ar tine cineva de el, enervant -_- Sau o senzatie destul de tampa ca si cum am fost impuscat in picior...
- mica amorteala
- si aici e ciudatenia suprema (la jumatatea labei piciorului simt durere sau o usoara greutate cand strang degetele de la picioare spre exterior)
- durere la atingere (la un moment dat aveam senzatia ca am scapat de asta...)
- din cate vad in esenta e deasupra si doar pe parte din exterior ca intr-un fel de nod (de parca am surub...)

Am incercat sa opresc timp de 1 zi medicatia sa vad ce se intampla, stupid, parca iar o lua de la capat si e frustrant ca eu nu am patit in viata mea asa ceva. Nu mai port adidasii aia, logic si mi se pare penibil ca in mod normal la cata miscare fac ar trebui sa fiu deja adaptat pentru asa ceva. Chiar blocasem majoritatea durerilor inclusiv stat in picioare, cazut de la inaltime, febra musculara redusa mult si nu am probleme de tip greutate, nu fumez si nici nu beau alcool. Vreo solutie drastica sa scap definitiv de inutilitatea asta de durere? De eram handicapat Doamne Fereste, intelegeam. Dau funda si doresc seriozitate fiindca durerea mea e pe bune si nu doresc nimanui asa ceva, fereasca Domnu'. pff =_=

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Al forță înseamnă și sa mergi mult, sa stai în picioare, sa muncești.
La chestii de genul iei repaus.

Pai, ti-a dat medicul pastilele?

15 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu te ajuta sa iei pastile asa aiurea,trebuie sa mergi la medic, si dacă nu e ceva grav, o sa ai nevoie neapărat de repaus.
Un membru, mușchi sau os, nu se vindeca dacă îl forțezi.

| Saiko93 explică (pentru Freya1):

Cine a zis ca il fortez? Fac ce simt ca e ok pentru organism. Pastilele le i-au cu cap... Nu ca nuca in perete...

| Saiko93 explică (pentru Freya1):

M-am sfatuit cu el

| Saiko93 explică (pentru Freya1):

I am dat si repaus de mi s-a acrit...

| Freya1 a răspuns (pentru Saiko93):

În general trebuie sa găsești cauza dureri, sa faci o radiografie, un control, și pe urma vei ști mai multe.

| Saiko93 explică (pentru Freya1):

Inteleg ce spui, oricum o sa merg sa vad ce s-a intamplat in zona respectiva. Am luat ce mi-a spus medicul de familie ca aveam nevoie de ceva sa pot merge la servici.

| Freya1 a răspuns (pentru Saiko93):

Și eu am avut probleme nasoale cu picioarele și tata la fel, amadoi a trebuit sa facem rmn, de aia îți spun că nu prea e de glumea.
Bafta și sănătate.

| Freya1 a răspuns (pentru Saiko93):

Al forță înseamnă și sa mergi mult, sa stai în picioare, sa muncești.
La chestii de genul iei repaus.

Pai, ti-a dat medicul pastilele?

| Iote a răspuns:

Nici nu am avut rabdare sa citesc pana la capat.
Tu iei medicamente aiurea in loc sa schimbi incaltamintea cu una potrivita? Da-o naibii de moda si ia-ti ceva potrivit piciorului tau.
Dar mai ales mergi la ortoped. Ceva ai stricat grav acolo.

| Saiko93 explică (pentru Iote):

Se vede ca n ai rabdare. Am dat retur de vreo luna laughing) mda garantat iau aiurea ce mi-a recomandat medicu de familie happy

| Saiko93 explică:

Daca cauti cearta mergi in alta parte happymerci

| KR0N5TADT a răspuns (pentru Saiko93):

Dacă mă iei de prost, ai de pierdut. Rămâi în retarded mode.

| KR0N5TADT a răspuns:

Nu aici găsești răspunsul corect. Trebuie să vindeci cauza, nu să tratezi efectul acesteia. Mergi la un ortoped bun. Cel mai bun posibil. Este posibil să fie lezat un nerv.
După analizele de rigoare specialistul îți va spune exact ce trebuie să faci.
Momentan, poți lua niște Brufen. Este un excelent analgezic și antiinflamator.

| Saiko93 explică (pentru KR0N5TADT):

Nu cred Banuiam si eu faza cu nervul, da nu. Mitul tocmai l-am spart acum fiindca imi pot misca piciorul si degetele in toate felurile. Am pisat un pic mai tare pe masaj fiindca durerea de o am nici nu ar trebui sa fie. E cretina... E ca si cum ai incerca sa pacalesti un copilas ca exista Mosu. In cazul de fata, picioru crede ca e traumatism sau ceva de genul. stupid. De era ce ai zis, logic, nu putea misca picioru sau degetele. Are doar o mica jena la degetul mic si cel de langa cand incordez muschiul piciorului ( de o maniera minora, nu severa... ) Eram destul de sceptic cu privire la masaj, dar vad ca parca e mai bine acum ca m-am concentrat un pic mai tare pe asta Sa fie intr-un ceas bun laughing daca supravietuiesc peste asa ceva atunci e calumea De nervi loveam cu piciorul asfaltul azi laughing

| KR0N5TADT a răspuns (pentru Saiko93):

Lezarea unui nerv nu implică automat imobilizarea. Mie îmi apăsa pe nervul sciatic un inel din coloană. În anumite condiții. Simptomatologia era diferită de la o zi la alta. Am scăpat doar cu niște ședințe de fizio, după analizele de rigoare.

| Saiko93 explică (pentru KR0N5TADT):

Emm ce legarura are coloana cu pantofii ce au cauzat Plus ca vb cu mebunu de mine ce a supravietuit de la 4 metri inaltime la o ispitura pe ciment si intre 2 cutii metalice cu ochii inchisi laughing)