| Acnee a întrebat:

Dragi utilizatori, va rog ajutati-ma! Am ajuns la capatul puterilor.Sunt disperata. Acneea m-a distrus, mi-a luat toata increderea in mine.Am 16 ani si sunt fata. Am folosit tot felul de retete naturiste, de creme si solutii, fara niciun rezultat. Am incercat si Zineryt, dar nu a mers. Mi-a fost recomandat de dermatolog, dar asta acum 2 ani.

Vreau sa merg din nou la dermatolog, cu toate ca nu stau foarte aproape de oras.

Uitati cum arata fata mea: http://acnee-acnee.hi5.com

Nu stiu ce sa mai incerc.Imi e rusine sa mai ies pe strada.Va dati seama cum arata la soare?!

Daca mai e cineva care are probleme, add: acnee_acnee@yahoo.com

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Ar fi bine sa mergi la un dermatolog cu o cat mai buna experienta in tratamentul acneei. Eu iti recomand sa mergi la dna dr Ana Maria Forsea, Spitalul Elias, Bucuresti. Mai multe informatii despre tratamentele actuale ale acneei gasesti aici: http://www.i-medic.ro/boli/acneea
Aici gasesti cateva masuri de igiena zilnica si dieta foarte importante http://www.i-medic.ro/blog/pentru-adolescenti-acneea-de-ce-ne-apar-cosuri
Multa sanatate!

| Catheryne a răspuns:

Am o prietena care la fel a suferit de acneea vulgara si i-a recomandat intr-o zi o farmacista sa foloseasca Retin-A(este un unguent). Dupa ce l-a folosit un timp acneea i-a disparut considerabil. S-a vorbit despre acest medicament si pe site-ul "Ce se intampla doctore?" si au fost multe pareri pro. Sper ca ti-am fost de ajutor! happy

| BlancaFantasma a răspuns:

Am si eu probleme ca tine.Nu am acnee dar de 2 ani si ceva mi se tot usuca buzele si mi se fac bube care pica si se fac iarasi, e nasolo de tot.am 18 ani.iti dai seama la varsta noastra e nasol sa ai probleme cu tenul mai ales asa vizibile, caci dispare increderea in noi...nici eu n`am incredere in mine,e normal, ma gandesc ca toata lumea se intreaba ce`am pe buze, dar ce sa fac de 2 ani am fost la dermatologi(vreo 3) degeaba.las ca ne trece noua!sad

| Calidovi a răspuns:

Acneea apare cand la nivelul foliculilor apare un blocaj. Aceasta poate avea cauze ereditare, hormonale, inflamatia sau iritatia pielii, stressul, hiperreactivitatea glandelor sebacee, acumularea de celule moarte, bacterii la nivelul porilor, folosirea de hormoni anabolizanti, expunerea la diverse subst. chimice (de ex. clor). Se pare ca o dieta bogata in lapte, branzeturi cremoase, paine alba si zahar rafinat cresc sansele de a produce acnee. De asemenea si hipovitaminoza A si E. Pentru rezolvarea acestei probleme trebuie avuta in vedere o igiena locala corespunzatoare, folositi produsele naturiste lin magazinul online http://www.calivitadoviro.ro/afectiune/acnee.