| MihaiPaleologu a întrebat:

Dragii mei am o problema, am simptomele unei ocluzii intestinale, am fost la spital de urgenta.mi-au facut radiografie, am insistat pentru colonoscpie, sau internare pentru preparare colonoscopie, si au zis sa imi schimb regimul, ca totul e ok. Am o durere mare la unghiul hepatic al colonului de cateva zile, scaun aproape inexistent, presiune mare in partea dreapta a abdomenului. maine merg la colonoscpie la privat, am luat fortrans si colonul nu se goleste, a iesit putina apa si acum simt o presiune mare in abdomen, ca un nod! Ce sa fac! la spital esti tratat ca ultimul om si trimis acasa! un vecin a murit cu hematoame in creier, fiind trimis acasa ca a fost batut. Sunt speriat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa te vada aia de la privat si vezi care e treaba. Recent a murit unu de 22 pentru ca a mancat la fast food si nu au reusit sal reanimeze la spital 5 medici erau cu el. De multe ori omul nu are cum sa stie ce poti pati nu sant roboti ca sa afle exact situatia de aia se intampla chestiile astea de mor oamenii asa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un vecin a murit cu hematoame in creier, fiind trimis acasa ca a fost batut. Sunt speriat!
Nu este nici o legătură între cazul lui și al tău. La spital medicii fac tot ce pot ca să salveze un bolnav. Dacă ei greșesc la un bolnav din 10000 asta nu înseamnă că ei sunt răi și nu te vor ajuta pe tine.
Ai o banală constipație.
Metodă rapidă.
O Lămâie stoarsă complet. O lingură mare de sare, o portie bună de ulei. Amestecă bine și bea pe nerăsuflate. Apoi un litru de ceai simplu călduț, Stai aproape de baie.
Ceai Yong Kang pentru cură de slăbire. 2 căni bune.
Apoi dietă pentru constipație.

| DarthNiger a răspuns (pentru sadrian46):

In orasele mici unde spaga si coruptia e mare, doctorii si asistentele nici nu te baga in seama, acum cateva luni mama mea avea crize foarte puternice de fiere intr-o noapte, am dus-o la spital de urgenta, tot ceea ce i-au facut a fost sa ii puna o branula timp de o ora si apoi au trimis-o acasa, asa ca nu spune ca medicii se straduiesc asa de tare sa salveze viata unui om, fiindca majoritate sa straduiesc mai mult sa castige cat mai mult bani si sa scape de tine cat mai repede.

| MihaiPaleologu explică (pentru sadrian46):

Am luat omule fortrans ce provoaca diaree instant, si foarte greu trece de zona dureroasa, crezi ca fortrans e mai slab ca lamaia stoarsa, sti ca poate fi fecalom, tumoare, maligna sau benigna, poate fi volvulus, nah da ce sa sper eu

| sadrian46 a răspuns (pentru MihaiPaleologu):

Colonoscopie, și se vede ce ai.

| armiaso a răspuns (pentru DarthNiger):

Ce voiai sa-i faca? in afara de operatie de a extirpa organul respectiv, nu avea ce sa ii faca, dar cand nu ai notiuni dai vina pe medici si asistenti ca sunt spagari si uite cum se fac miturile ( nu ca nu ar fi unii spagari, doar ca exista tendinta de a generaliza)

| DarthNiger a răspuns (pentru armiaso):

Esti extrem de naiv, e normal sa spui asa cand traiesti intr-un oras mare unde gasesti medici la tot pasul mai mult sau mai putin spagari, unii chiar deloc, dar nu ai cum sa intelegi toate astea pentru ca nu traiesti intr-un oras mic, asa ca te contrazici degeaba fiindca stiu foarte bine ce zicwinking nu le mai luati atat apararea la medici si nu ii mai plangeti ca nu sunt toti asa de sfinti cum ii crezi tu.

| armiaso a răspuns (pentru DarthNiger):

Indiferent in ce oras traiesti, eu nu m-am contrazis cu nimic, tu ai folosit gresit cuvantul contrazis, iar intrebarea ramane in picioare, ce voiai sa-i faca in afara de operatie de extirpare a fiarei, tu ai idee ce e aia o fiara si ce e o criza de fiara si cum se trateaza?
faptul ca ai auzit de cateva cazuri de mita nu inseamna ca toti sunt asa, se aplica pentru toti, nu doar medici, dar ne place generalizarea precum ne place barfa.

| DarthNiger a răspuns (pentru armiaso):

''Cateva cazuri'' laughing din nou te contrazici fara sa cunosti nimic, oricum crezi ce vrei fiindca oricum nu are rost.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarthNiger):

Mai, pune mana si citeste, ba nu, ca n-o s-o faci, iti dau eu definitia din dex:
contrazíce [At: GHEREA, ST. CR. II, 255 / Pzi: contrazíc / E: contra3 + zice după fr contredire] 1 vt A susține contrariul celor spuse de cineva Si: a nega. 2 vt (Jur) A aduce în fața instanței, ca probe, depoziții ale martorilor, contrare celor susținute de partea adversă. 3 vi A fi incompatibil cu ceva. 4 vt A dezminți. 5 vr A spune contrariul celor afirmate anterior de propria persoană. 6 vr (D. susținătorii unor opinii, afirmații) A nu fi de acord unii cu alții. 7 vr (D. afirmații, depoziții) A nu se potrivi unele cu altele.

deci, ca sa ma contrazic ar trebui sa sustin odata ca e alba si a doua oara ca e neagra, am inteles ce inseamna contrazis?

| armiaso a răspuns:

Exista centre de permanenta la diferite policlinici, contra cost evident, incearca acolo pana mergi la colonoscopie.

| MihaiPaleologu explică:

La Floreasca am fost trimis acasa

| MihaiPaleologu explică:

Am sunat la sanador, spun ca nu au la aceasta ora medic urolog, cand e clar de competenta unui gastroenterolog, tara asta e sub orice critica.

| armiaso a răspuns (pentru MihaiPaleologu):

Nu e tara cu probleme, e omul fara competente care doreste sa primeasca bani fara sa faca nimic, incidentul trebuie raportat la clinica respectiva si lucrurile astea se vor corecta in timp.

| mudokins78 a răspuns (pentru MihaiPaleologu):

Eu am patit ceva similar si m-am masat in partea dreapta mai puternic un pic si am simtit ca se duce nodul de **** incotopenit acolo. E adevarat ca am baut si o cana cu ceai laxativ+o cafea. si gata!

| MihaiPaleologu explică:

Ocluzie partiala intestinala zicea doamna, colonoscopia a fost ok, maine sunt programat si la CT abdominal si pelvis sa se identifice exact problema sper hmm