| Lightning1997 a întrebat:

Dupa analizele de sange, daca iti ia mai multe eprubete, poti fi activ dupa o zi? Adica poti face sport? Sau trebuie mai multe zile sa nu faci efort?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te afectează. Poți. Ia puțin, nu donezi sânge.

| alina2k18 a răspuns:

Doar daca donezi sange [ 450ml] nu ai voie efort in ziua respectiva, pentru cateva eprubete - max 30ml - poti face ce doresti in functie de starea ta de sanatate.

| WhiteLife a răspuns:

Nu se ia nici 50 de ml de sange la analize, nu e ca si cand corpul tau are asa mare nevoie de recuperare. Dar sunt persoane carora li se face rau daca li se ia sange, sau daca vad si acolo este cazul sa ia o pauza.

| Speranta12 a răspuns:

Nu fa efort doua, trei zile. Ca sa iti revii, sa te refaci. E in binele tau.
Multa sanatate.