| Annnonimm a întrebat:

Dupa cat timp dispare efectul algocalminului din organism?
Care e diferenta dintre a lua o pastila cu apa si cea facuta intravenos?
Cand inghiti o pastila ea ajunge in sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
36 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Efectul antialgic dispare la aproximativ 12 ore de la administrare. Fiindca stiu ca te intereseaza agranulocitoza (care are o incidenta de 1 caz la 10 milioane de administrari) si anemia aplastica (care are o incidenta de 16 cazuri la 10 minioane de administrati), acestea apar la 4-12 saptamani de la administrare.
Diferenta intre caile de administrare este legata de rapiditatea instalarii efectului si posibilitatea mai mare de control a dozei. Astfel, injectabil intravenos efectul se instaleaza imediat si doza este exact cea administrata. Administrata oral, pastila isi face efectul dupa 30-60 de minute si este posibil ca doza sa fie mai mica decat cea administrata (fiindca nu poti sti cat se absoarbe).
Da, cand inghiti o pastila, ea se absoarbe din intestin si ajunge in capilarele venei porte.
NU exista diuferente privind riscul de agranulocitoza si anemie aplastica in functie de modul de administrare. DE altfel, majoritatea celor care au facut acest efect advers (sunt extrem de putini, a fost greu de observat tocmai fiindca erau, in fiecare tara, 1-2 la intervale mari) l-au facut dupa administrarea orala (fiindca aceasta este mai frecventa decat cea injectabila)

| Annnonimm explică (pentru Brigaela):

Te pot intreba ceva?
ma poti informa si pe mine in legatura cu niste mici pete care mi-au aparut pe piciore, poate fi vorba de purpura/petesii? la analize medicale trombocitele mele au iesit normale

| Brigaela a răspuns (pentru Annnonimm):

Pot fi petesii sau reactii adverse dupa un medicament, sau un exantem viral. NU imi dai nici o informatie relevanta, nu pot sti ce sunt

| Annnonimm explică (pentru Brigaela):

Imi este tare frica sa nu am leucemie, maine ma duc la doctor dar nu ma pot linistii, petele sun foarte mici de culoare rosiu-violaceu si mai intai a aparut una singura pe brat a disparut apoi una pe picior la fel in 2-3 a disparut si azi am observat in jurul gambei mai multe dar nu atat de vizibile fiind foarte mici am facut de 2 ori analizele de sange si in afara de hematocrit 34, 1 (36-38 valorile laboratorului), volum mediu eritocitar 77 (84-96), hemoglobina eritocitara medie 27, 8 (28-34) si monocite 10, 2 (3-10)...toate celelalte au iesit normale. Este vorba cumva de leucemie?

| Brigaela a răspuns (pentru Annnonimm):

Nu, nu este vorba de leucemie, nici nu s-a pus problema de asa ceva.
Cati ani ai, ce greutate ai, faci suficient sport, petele sunt plane sau reliefate, dispar sau nu la vitropresiune, ai o alimentatie sanatoasa, ai o infectie virala recenta, astea sunt detaliile necesare

| Annnonimm explică (pentru Brigaela):

20 de ani, 58-59 kg, alimentatie asa si asa mananc si fast food, sport nu fac, petele sunt plane si din pacate nu dispar, singura infectie este o otita pe care nu am tratat-o corespunzator... atat de mult m-am speriat cand am citit pe internet ca petesiile/purpura apar in leucemie

| Brigaela a răspuns (pentru Annnonimm):

O infectie bacteriana netratata poate determina fragilitate vasculara si purpura. Sincer, ar trebui sa te ingrijoreze mult mai mult asta otita netratata.

| Annnonimm explică (pentru Brigaela):

Deci nu este vorba despre leucemie?
Multumesc mult de ajutor, acum nu cred ca mai am otita deoarece nu ma mai doare urechea iar cand am urmat tratamentul l-am urmat doar 5-6 zile din 10 cate trebuia

| Brigaela a răspuns (pentru Annnonimm):

Daca nu faci tot tratamentul, bacteria poate ramane in organism (tulpinile cele mai agresive care sunt cele mai rezistente la antibiotic si acre supravietuiesc primelor zile de tratament) si pot ajunge in sange. Chiar daca nu mai sunt cantonate in ureche, ele pot determina leziuni la distanta. Unele minore, cum ar fi aceste petesii, dar altele severe, cum ar abcesele cerebrale sau endocardita infectioasa. In urma unei asemenea imprudente, ca aceea de a intrerupe dupa ureche un tratament antibiotic, poti sa mori mult mai repede decat daca ai avea leucemie.
Trebuie sa mergi sa faci niste hemoculturi si poate o ecografie cardiaca sa vezi daca nu cumva ai endocardita infectioasa. Asta, desigur, daca medicul nu gaseste o alta cauza a petesiilor (pot avea cauze mai banale, cum ar fi o infectie virala sau un deficit de vitamine).

| Annnonimm explică (pentru Brigaela):

Da o sa ma duc maine la doctor, ma gandeam ca de la anemia care mi-a iesit o fi vorba de un deficit de vitamine, inca ceva eu acum 27 de zile am suferit un avort medicamentos toate astea se pot intampla si din cauza pastilelor administrate pentru avort?

| Annnonimm explică (pentru Brigaela):

Stii cumva de ce reticulocitele mele sunt scazute? sunt unele care au varlori de 30-120 iar ale mele sunt 22.3 si celelalte care au valori de 0.2-0.5 % si ale mele au iesit 0.5 %

| Brigaela a răspuns (pentru Annnonimm):

Toate astea pot aparea din cauza medicamentelor pentru avort, sau a avortului in sine. Trebuie sa te vada si un ginecolog, e posibil sa ai retentie de elemente ale sarcinii care sa declanseze probleme ed coagulare.
Reticulocitele sunt scazute din cauza deficitelor de vitamine si fier

| Annnonimm explică (pentru Brigaela):

Nu am ajuns la medic deoarece nu este momentan si abia miane ma pot duce, ce ma ingrijoreaza este faptul ca am mai observat ca mi-au parut si niste vanatai mici si dureroase de culoare galbena, resimt o stare de somnolenta si sunt usor palida, nu imi sangereaza gingiile, nu am febra toate astea sa fie din cauza unei leucemii sau din cauza anemiei, ca nu mai inteleg nimic am citit pe internet tot felul de prostii si as vrea sa stiu daca leucemia se poate descoperi la analizele de sange ca am facut 3 pana acum si in afara de anemia totul e normal. simptomele mele sunt asemanatoare leucemiei? sau vanataile? ar trebui sa fac si alte analize?
Este bine pentru aceasta anemie sa iau spirulina cu catina?

| Annnonimm explică (pentru Brigaela):

Ideea e ca nici nu stiu ce tip de anemie este si care este cauza

| Brigaela a răspuns (pentru Annnonimm):

Trebuie sa-ti investighezi anemia, sa afli cauza ei. Exista numeroase cauze de anemie, unele mai grave si altele mai putin grave, dar trebuie sa afli care este cauza. Leucemiile se diagnosticheaza pe baza analizelor de sange si de maduva.
Spirulina cu catina nu iti face nici un rau, nu e interzisa. Nu te ajuta cu nimic, dar daca iti place, o poti consuma fara restrictii

| Annnonimm explică (pentru Brigaela):

Deci e posibil sa fie vorba de o leucemie? Ma sperie si aceste vanatai stiu ca m-am mai si lovit si starea asta de somnolenta, ar fi deja a 5-a oara cand mi-as face analize de sange, oricum astept sa ved ce zice si medicul

| Annnonimm explică (pentru Brigaela):

Ulima data acum un an cand am avut o anemie feriptiva doctorul mi-a recomandat spirulina pentru deficitul de fier

| Brigaela a răspuns (pentru Annnonimm):

Daca analizele de sange nu au indicat o leucemie, atunci nu e leucemie.
Spirulina nu te ajuta cu nimic in anemia feripriva, in aceasta boala trebuie sa te alimentezi corect si sa iei fier

| Annnonimm explică (pentru Brigaela):

Mersi, mai citisem pe internet ceva cazuri in care nu a fost descoperita aceasta boala la analize de sange ci decat la analiza maduvei

| Brigaela a răspuns (pentru Annnonimm):

Dar atunci nu ai avea anemie feripriva.
In plus, tu ai mai multe probleme care pot determina anemii: supradoza de algocalmin care poate determina aplazie medulara, tratarea incorecta a unei infectii care poate determina si ea hemoliza sau anemie prin deficit de fier sau acid folic.
Trebuie sa faci investigatii complete intr-o clinica de hematologie, sa respecti tratamentele prescrise inticmai cum iti sunt prescrise si sa incerci sa nu-ti mai bati joc de sanatatea ta. Degeaba citesti din surse dubioase de pe net daca nu pui in practica chestiile clare care iti sunt prescrise de medic

| Annnonimm explică (pentru Brigaela):

Nu stiu exact daca este anemie feriptiva desi hemoglobina, hematocritul, MVC si MCH nu sunt exagerat de scazute ci doar usor ce ma sperita cel mai rau este aceasta senzatie de ochi obositi de somnolenta dar imi pot desfasura activitatile si aceste mici vantai la unele cred ca m-am lovit altfel nu ma durea vanataia, analizele sunt facute la 2 lab. diferite si au iesit aproximativ la fel, da este posibil si din cauza medicamentelor am luat destul de multe zile ibuprofen si primele analize le-am facut cand eram insarcinata in 2 saptamani si au iesit ca si acum ceva anemie...nu stiu ma sperie rau gandul acesta de leucemie

| Brigaela a răspuns (pentru Annnonimm):

Anemia feripriva este acea forma de anemie in care fierul este scazut.
Gravidele pot fi anemice, mai ales daca inainte de sarcina nu si-au incarcat corect rezervele de fier si acid folic (trebuie sa faci niste analize inainte de sarcina cu vreo 6 luni si, in functie de ele, sa iei fier si acid folic inainte de instalarea sarcinii)
Ibuprofenul poate da tulburari de coagulare si fragilitate vasculara, trebuie sa iei numai cat si cand iti prescrie medicul.
Senzatia de somnolenta si ochi obositi nu are legatura cu o leucemie. Poate fi de la anemie, dar se poate datora si utilizarii in exces a televizorului, calculatorului, telefonului, dormitului in incaperi in care se gasesc aparate de genul asta care au functionat inainte de culcare si care nu au fost aeriste corespunzator

| Annnonimm explică (pentru Brigaela):

Ca sa nu fac confuzie presupun ca starea de oboseala inseamna epuizare sau nevoia de a sta jos si a te odihini, nu? nu nevoia de a atipi
am luat ibuprofen mai bine de 6 zile, uneori chair si de 2 ori pe zi

| Brigaela a răspuns (pentru Annnonimm):

Oboseala inseamna incapacitatea de a-ti indeplini sarcinile normale sau dificultatea mare.
Ai luat mult ibuprofen, poti face vanatai de la el.
Daca esti insarcinata/lehuza, e normal sa fii anemica si sa ai fragilitate vasculara

| Annnonimm explică (pentru Brigaela):

Am fost la medic si mi s-a spus ca am o anemie usoara doar ca nu se stie cauza si medicul m-a pus sa fac o analiza petru h pylori bacterie pe care am avut-o si anul trecut cand am avut tot asa o mica anemie.
Daca am fost insarcinata in 2-3 saptamani este posibil din cauza asta sa fie anemia? Primele analize le-am facut inainte de avort si au iesit cu anemia asta mica

| Brigaela a răspuns (pentru Annnonimm):

O sarcina poate da anemie. Un avort da intotdeauna anemie si inca una serioasa. Trebuie sa te vada cat mai repede si ginecologul tau, orice anemie dupa avort trebuie raportata la medic si investigata ginecologic.

| Annnonimm explică (pentru Brigaela):

Am discutat cu dansa si nu mi-a spus mai nimic, in afara de controlul pe care l-am facut pentru a vedea daca am eliminat sarcina.
Chiar si la o sarcina asa mica de doar 2 saptamani poate da anemie?

| Brigaela a răspuns (pentru Annnonimm):

Da, prin sangerare si prin agresiunea asupra organismului care este majora. Studiile spun ca organismul unei femei isi revine in 6 luni dupa o nastere si in 2 ani dupa un avort in primele 6 saptamani de sarcina. Deci iti dai seama cat de greu ii este organismului sa se refaca, ce traumatism enorm inseamna.

| Annnonimm explică (pentru Brigaela):

Da dar ce ma sperie este ca eram anemica de dinainte de a face avortul.Am facut analize chair inainte de a lua ce-a de a doua pastila pentru avort (ce-a care produce expulzarea fatului), inainte de analize luasem doar prima pastila pentru oprirea sarcinii si sangerarea a inceput dupa a doua pastila pe care am luat-o a doua zi
Imtradevar mi-am vazut organismul cum a reactionat dupa avort si nu a fost si e usor.

| Brigaela a răspuns (pentru Annnonimm):

Anemia usoara este rareori o cauza de ingrijorare. Alimentatia este corecta, cu multe fructe si legume, cu carne si lactate de buna calitate, saraca in toxine? Fiindca in ziua de azi anemia este tot mai adesea data de o alimentatie incorecta, in care se consuma multa mancare preparata sau semipreparata din comert care nu asigura aportul de fier.
In plus, trebuie sa faci analize pentru o talasemie, care este frecventa la femeile din Romania.
Si sa incerci sa eviti depresia inerenta mortii unui copil, findca statusul depresiv poate agrava anemia

| Annnonimm explică (pentru Brigaela):

De mancat in ultimul timp am mancat bine, am luat si ceva kg in plus, medicul cand m-a vazut astazi a zis ca arat bine fata de inainte cand eram prea slaba, da am mai mancat si semipreparate si nu intotdeauna fructe, din moment ce medicul a zis ca e o anemie usoara cum am mai spus m-a pus sa fac analize pentru bacteria asta la stomac pe care am tot avut-o, ma gandeam si la o eventuala sideremie.
Dupa ce am facut acest avort am devenit tot mai paranoica si imi imaginez ca am tot felul de probleme grave de sanatate, as face si acea punctie osoasa numai sa stiu ca nu am ceva boli de sange.

| Brigaela a răspuns (pentru Annnonimm):

Punctia osoasa nu e concludenta in absenta unei suspiciuni clinice solide, este inutil sa o faci.
E normal sa ai probleme psihologice dupa avort, pana la urma tocmai ti-a murit un copil, iar asta nu se poate rezolva nicium. Trebuie sa-ti reasezi viata, sa te obisnuiesti ca esti mama unui copil mort si vei fi in doliu toata viata, dar ca ai o datorie fata de sufletelul acela sa mergi mai departe, sa fii puternica, sa il tii in fiecare zi in mintea ta si sa fi o candela a lui. Vei avea alti copii si anii iti vor ameliora incet-incet durerea si pierderea. Si probabil in 10-15 ani va disparea si frica de moarte (e normal ca reactie posttraumatica la moartea copilasului)

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Brigaela):

Pentru confortul ei psihic ar putea sa faca niste analize de sange si sa se lamureasca. Edificatoare sunt hemoleucograma completa + frotiu de sange periferic, electroforeza proteinelor serice, beta 2 microglobulina, lactat dehidrogenaza, proteina C reactiva, fibrinogenul, VSH si eventual acidul uric. Daca toate astea ies bine (in special primele 4) atunci sansele sa sufere de o boala de sange sunt minime. Punctia este o analiza invaziva si se face (cum ati spus si dvs) doar la bolnavii care au semne clinice de boala sau analizele de mai sus proaste.

| Annnonimm explică (pentru Brigaela):

Atat medicul de familie si cel internist mi-au spus ca este vorba doar de o usoara anemie, iar medicul internist s-a uitat la acele pete rosii de pe picioare si a spus ca sunt probabil dupa ce ma epilez si sa beau dimineata apa cu lamaie pentru ca aceasta curata sangele, iar despre acele 2 pete care mi-au aprut una pe mana si una deasupra genunchiului de culoare rosu-mov a spus ca nu poate sa imi zica ceva din moment ce au disparut.
Ar trebui sa ma duc si la alt medic sau la dermatolog? Daca o sa ma inisit de multe ori o sa creada ca sunt nebuna deoarece am facut analize de sange de 4 ori intr-o luna.
Mama mea crede ca aceste pete si cosuri care au aparut pe picioare sunt din cauze pastilelor de avort care din cate am inteles este un anti-hormon si ca sa am rabdare pana elimin acesti hormoni din organism prin menstruatie.
Ar mai trebui sa vad un medic? Internist sau hematolog, dermatolog?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Atat medicul internist cat si cel de familie mi-au spus ca este vorba doar de o anemie usoara cat despre acele pete care au aparut medicul internist a spus ca este posibil sa fie din cauza epilarii si sa beau apa cu lamaie dimineata deoarece curata sangele, despre cele 2 pete rosu-mov ce imi aparusera una pe brat si una pe picior a zis ca nu poate sa imi zica nimic deoarece nu le mai am.
Ar trebui sa vizitez un medic dermatolog sau hematolog?
Mama mea spune ca acele pete sunt din cauza pastilelor pe care le-am luat care din cate am inteles contineau un anti-hormon si de aceea au aprut cosuri si pete pe picioare si ca sa astept pana la menstruatie cand o sa elmin acel anti-hormon.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Intai un ginecolog neaparat, din cauza avortului. Apoi vei vedea ce ai de facut