| sckymosul17 a întrebat:

Dupa cat timp la operatia de strabism dispare roseata, durerea si cand isi revine muschiul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Daca urmezi tratamentul cu Tobradex picaturi, roseata dispare cam in 2-3 saptamani, depinde de organismul fiecarui pacient. Teoretic, muschiul ar trebui sa-si revina imediat, adica sa nu mai fuga ochiul, dar dupa aceasta operatie va trebui sa faci exercitii la ochi (la cabinetul Ortoptic din cadrul spitalului unde te-ai operat) mai multi ani la rand (poate chiar si de doua ori pe an), pentru a obtine rezultatele dorite. Exercitiile tin 10 zile si constau in a privi printr-un aparat, la niste imagini pe care ti le pune asistenta si a respecta indicatiile ei. Si baiatul meu a fost operat de strabism convergent, la varsta de 7 ani, dupa care a facut exercitii timp de 6 ani, astfel incat a reusit sa mai castige un rand la tablou optotip cu litere. Totusi, tin sa-ti spun ca de ochelari nu a scapat si un medic a zis ca-i va purta toata viata.

| Fluturee a răspuns:

Daca nici peste cateva zile nu iti dispare roseata aceea de la operatie, si durerea du-te cat mai repede la medic ca sa nu se intample ceva si mai grav. Fundita? :X