| Loredana514638 a întrebat:

Dupa cate zile se face urocultura de urină dupa terminarea antibioticului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

"Pentru controlul eficientei tratamentului antibiotic, urina se recolteaza dupa 5 - 7 zile de la ultima doza de antibiotic administrata."
https://www.cdt-babes.ro/recomandari_teste_medicale/urocultura.php

| Loredana514638 explică (pentru dannyel86):

Mulțumesc! Crezi ca mai repede ar ieși aiurea? Pentru ca chiar numai pot nu mi-a trecut dupa antibiotic infectia. Si sa mai astept..pana vin rezultatele..nu stiu cum sa fac

| dannyel86 a răspuns (pentru Loredana514638):

Antibioticul are efect pe termen mai lung decat ziua de administrare. De aceea e bine sa mai ai rabdare.
Daca faci analize prematur, rezultatele nu vor fi cele corecte si vor induce in eroare (nu cred ca asta urmaresti).winking
Fa-le pe toate la momentul potrivit, ca sa fie totul bine! happy