| Mihaela2023 a întrebat:

După ce am fost infectată cu coronavirus am ramas cu o respiratie grea, am facut o infectie la plamani si am urmat un tratament.
Mă enervez că mă chinui sa respir, mă deranjează.
Ce sa fac sa respir mai usor si ce sa fac să nu mă mai enervez aiurea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Povestește cum te simți când te enervezi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce prosti sunt aia care se vaccineaza laughing
Fa investigatii si urmeaza un tratament de recuperare.
Exista medici pneumologi... Sau astia care fac covid nu prea au incredere in medici/medicina thinking

| relian a răspuns:

Esti bolnava cu plamanii, dar nu de la covid, tu ca ai avut covid, este doara asa un motiv sa ai pe ce da vina.
Deci mergi si fa un control la plamani, cu cat amani cu atat afectiunea se agraveaza, niciodata nu se va face bine de la sine.Deci ai o boala care acu sa mai agravat,o afectiune la care pana acum ai facut fata,dar cu cat timpul trece acea afectiune cum am zis nu se rezolva de la sine.

Te chinui sa respiri vorba vine,problema este ca plamanii nu mai preia cantitatea de aer necesara,sau normala,ca urmare undeva este un deficit de oxigen.
Dar noi pe aici ne dam cu presuspusu la astfel de probleme,deci trebuie sa faci radiografie si ce s e mai face,acolo se va vedea cum sunt plamanii etc.
Sa nu te mai enervezi,gandeste-te la altceva,ori mergi cat de repede poti la clinica sa faci teste,apoi o sa te linistesti.
Enervatia aia ce spui, este de la neliniste ca nu stii ce ai, nu stii ce se intampla, de aia devii nervoasa.

Cand o sa afli ce este si sper sa fie ceva mai usor, atunci o sa te mai linistesti, o sa fie mai bine.

| alexandradlr a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi fuguța la doctor ca nu e de gluma

| Forneticugem a răspuns:

Sa mergi urgent la medicul de familie săi spui și lui exactă cum ai spus și aicia toate simptomele pe care le ai și sati facă un consult sau sa se uite la tine sa vadă ce ai și sa-ti prescrie ceva pentru sănătatea ta mergi la medicul de familie.