| Denisa a întrebat:

Dupa ce mananc ciocolata imi apar bubite pe fata si ma mananca foarte rau. E posibil sa am alergie la ceva ingredient din ciocolata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Cel mai probabil, da. Mergi la imunologie/alergologie să îți faci testele alergologice cutanate. Sunt niște picături cu diverse substanțe pe care ți le aplică sub piele și analizează reacția ta la ele. Astfel, vei afla la ce ești alergică pentru a putea evita factorul respectiv.

Evită să mănânci ciocolată până nu afli care-i treaba. Dacă mai ai reacții alergice, poți să iei o pastiluță antialergică (Claritine, Telfast, Xyzal...) Mergi la farmacie și întreabă. Se ia în momentul în care apare alergie, iar în decurs de câteva zeci de minute, sau o oră-două (depinde de persoană), alergia dispare.

7 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Faci alergie la ciocolata, deci este o reactie anormala si exagerata a sistemului imunitar.

| MihaelaDart a răspuns:

Cand mananc des ciocolata fac alergie de la ea, astfel ma opreste sa mananc cu moderatie si nu mai am aceste probleme. Desi se poate ia in calcul la problema ta, poate esti alergica la un ingredient ori sa fie ciocolata expirata, sau ca si mine sa ai, sa fie mai sensibila. Mananca si tu 1-3 tablete de cioco, nu toata dintr-o rasuflare.

| さいゆき a răspuns:

Ai alergie la cacao. mananca ciocolata alba

| Anonim_4998 a răspuns:

Sigur esti alergica asa ca mergi la alergolog.

| MariusUCV a răspuns:

Incearca sa mananci ciocolata simpla amaruie, daca mai apar du-te la un medicwinking

| Asdffd a răspuns:

In prmul rand de ciocolata mananci?
Pt. ca unii pot fii alergici la ciocolata. daca este dianai cu lapte mananca alta. incearca din toate! sa veziwinking
xoxolove struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost veche ciocolata.