| Aylin38 a întrebat:

De 5 zile mi-au iesit pe maini roseli care dor si bubite pe partea oua a palmei, mai exact la incheieturile ambelor maini. Nu ma mananca, ci dor, ustura. Pielea afectata se ingalbeneste cand acestea incep sa treaca... Am citit ca la covid apar asa in faza inaintata a bolii (eu de 3 ori am avut simptome covid la fix 4 luni interval), arata ca o alergie dar fara mancarimi. Eu mananc si oua multe pe zi, dar mananc de 2 luni, daca ar fi de la oua, nu ar aparea mai devreme? Nu am avut absolut nimic pana acum. In schimb simptome de covid am avut de 3 ori acest an, destul se grave.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

De ce nu mergi la un medic?

| Aylin38 explică (pentru aditimus):

Sincer, am fost in Martie la urgenta ca nu mai puteam respira, plus alte simptome gen durere in piept mare, durere spate partea superioara, tuse, Transpiram excesiv, aveam oxigenul 90, m.au trimis acasa ca nu au stiut ce e, a durat 4 saptamani pana a trecut, ramasese tusea ultima apoi a trecut si aia. Gripa nu era, nici nu seamana, oricum eram vaccinata. In iulie, fix la 4 luni, simptome gastro, plus neurologice, tuse, iar a durat 3, 4 saptamani. A trecut. Noiembrie iar... fix la 4 luni iar. Durere piept, respiratie ingreubata dar mult mai bine ca in Martie. Gatul iritat, transpiratii, frig in tot corpul ( la toate 3 episoadele a inceput cu frigul asta exagerat ) ca eu nu fac febra de fel. Tuse seaca iritativa, si problema la maini descrisa mau sus. Am oprit si ouale, nu am mai mancat, dar nu vad sa aiba o legatura, azi au inceput putin sa mai treaca, dar mai ustura. Pielea e exagerat de uscata desi dau si cu crema vaselina. Arata ca si cand as fi bagat mainile in foc sau apa fiarta apoi cand le scoti sunt rosii, pielea ustura, cam asa, sau cum se fac bataturile la maini, dar nu am facut nimic sa am de la ceva anume, din senin ai aparut. Nu pot posta poze aici, dar am dat cautare de covid si dermatite de la covid si arata identic, chiar precizeaza ca nu dau nancarimi, ci dor si ustura, ca la mine. Cum nu exista tratament specific de covid, nu vad ce sa imi faca medicii daca merg. Am stat izolata toate episoadele, dar ma ingrozeste faptul ca acest virus nu produce imunizare totala, o data luat, reapare cand scad anticorpii. La unii la 2 luni, la altii la 3, 4, 6, depinde de organism.sad

| aditimus a răspuns (pentru Aylin38):

Mananca fructe si legume in special Rodii, Macese si acum ca a dar bruma Porumbe.