| madutapapusa a întrebat:

Marti se fac 11 zile de cand am varicela, nu am avut foarte multe bubite.au prins coaja unele au cazut unele le-am luat eu. aveam 2 bube mari m am dat cu crema de galbenele si s au inmuiat si mi s-au luat cojitele au ramas 2 gauri mari.ma dau in continuare cu crema.am ramas cu semne.as vrea sa stiu marti dupa 11 zile as putea sa ies afara. vreau sa petrec anul nou alaturi de prietenii intr-un restaurant? credeti ca o sa mai fiu contagios? doctorita mi-a spus sa stau 10 zile dar nu stiu eu am luat de la un baiat care a stat tot 10 zile.sincer vreau sa ies afara sunt izolata in casa numai pot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Atât timp cât nu au căzut TOATE acele cojiţe/scoarţe ( şi mai ai bubiţe ) eşti contagioasă şi NU ai voie să mergi afară.

Iar înainte de a merge afară/în comunitate TREBUIE să mergi la medicul de familie să CONFIRME că te-ai vindecat.

Vezi alte detalii şi la linkul :
http://dr.herdea.ro/medicale/61/varicela

http://www.sfatulmedicului.ro/varicela

Toate cele bune şi multă sănătate.

Sărbători fericite!

| andreiGT a răspuns:

Varicela (Varsatul de vant) dureaza intre 7 si 10 zile la copii dar are o perioada mai mare la adulti. Perioada contagioasa Incepe la 2 zile dupa aparitia veziculelor pe piele si dureaza pana cand se acopera de cruste. Un copil cu varsat de vant ar trebui izolat aproximativ o saptamana. Nu trebuie tinut in casa pana cand cad toate crustele. Persoanele bolnave sau care au probleme cu sistemul imunitar nu trebuie sa vina in contact cu varicela, si nici femeile insarcinate

| Sandra_Stoica_1990 a răspuns:

Eu zic sa iesi afara deoarece daca doctorita ti-a zis 10 zile si tu ai stat 11 nu are nimic, e bine laughing