| TruLove a întrebat:

Dupa cum v-am spus, am inceput sa iau yaz, cand am avut sangerarile acelea 2 zile nu am mai luat pastilele fiindca m-am speriat. Problema e ca pe 24 luna trecuta le-am inceput deoarece atunci a fost prima zi a menstruatiei, dar ieri mi-a venit menstruatie din nou. Sa anunt medicul? Sunt doar 14 zile menstre... nu este ok

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este ok, aceasta nu este menstra, este o sangerare determinata de intreruperea abuziva a pastilelor. Este complet interzis sa intrerupi pastilele in mijlocul foliei, daca ai reactii adverse severe, medicul te va interna si va opri administrarea anticonceptionalele oferindu-ti alt tratament de substitutie. In nici un caz nu le opresti tu, de capul tau, stand acasa, fiindca poti face o hemoraie care sa duca la pierderea uterului sau chiar ai vietii. Maine dimineata trebuie sa ajungi urgent la medic. In noaptea asta, sa te supravegheze cineva, ca nu cumva sa pierzi prea mult sange dintr-o data si sa fii in pericol.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ţi-am SPUS şi anterior că pot apărea sângerări neregulate/spotting ca reacţii adverse la AC!
http://www.tpu.ro/......nstruatie/

Pentru "liniştea ta sufletească" poţi merge şi la ginecologul care ţi le-a prescris şi, poate/eventual, îţi prescrie alt tip de AC...

Toate cele bune!

| Ade_Adelina_1995_DHoZ a răspuns:

Daca ai mai avut aceeasta problema ar fi bine sa anunti medicul ginecolog.