| AndaDG a întrebat:

Dupa o intarziere de 5 zile a ciclului luna trecuta (care a venit pe 16 martie) si un control ginecologic (eco transvaginala - totul normal, test secretie ce a rezultat intr-o vaginita bacteriana, PAP, colposcopie deoarece PAP a identificat un LSIL, dar genotiparea HPV a fost negativa), o serie de 10 zile de Cervugid (cu repetare inca 2 luni a cate 10 ovule pe luna) - acum am din nou intarziere, deja asta e a 6-a zi. Nu am simptome dureroase, voi exclude posibilitatea sarcinii (datorita contactelor protejate si un test de sarcina facut in dimineata zilei de azi ce a iesit negativ). Ar trebui sa mai astept? Din cate am citit Cervugidul nu ar trebui sa dea dereglari...Ar trebui sa ma gandesc la un consult edocrinologic? Nu m-am confruntat cu astlfe de probleme pana acum, am 28 de ani si un ciclu regulat ( 29/30 de zile). Cea mai mare intarziere avuta a fost acum 2 ani, in luna martie, intarziere de 10 zile (nu stiu carui fapt s-a datorat).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| LoredanaS19 a răspuns:

Nu prea inteleg ce ai scris tu mai sus ( nu cunosc termenii) dar iti pot spune ca întârzierile ciclului sunt datorate hormonilor, si nu ar trebui sa te stresezi, dupa cum ai spus si tu, o sarcina nu are cum sa fie, chiar nu are cum happy trebuie sa te linistesti si daca chiar simti nevoia te poti duce la un ginecolog sa iti dea ceva mai eficient pe baza hormonalahappy

| AndaDG explică (pentru LoredanaS19):

PAP - testul Papanicolau; LSIL - este o afectiune minora a unor celule, afectiune pe care o tratez cu Cervugid ovule. Intr-adevar, intarzierile sunt normale...dar nu stiu cat este normal sa imi intarzie si cand ar trebui sa ma ingrijorez. Nu iau tratamente hormonale (nu a fost nevoie... abia lua trecuta mi-a aparut o dereglare).