| Acidulat_Suculete_1996 a întrebat:

Dupa operatia de apendicita,cate zile trebuie sa stai in spital? cand ai voie sa pleci acasa, ai dreptul la vizite? acasa trebuie sa stai numai la pat sau ai voie plimbari scurte?
FUNDA RASPUNSULUI COMPLET SI CONCRET

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dragutzairina a răspuns:

Buna! Tatal meu a fost operat in martie de apendicita.In spital la tinut 1(deoarece s-a recuperat repede si bine) si i-a dat drumul acasa la a 2-a zi dupa operatie.Vizite ii poti face cu acordul doctorului.Trebuie sa stea la pat o saptamana (sa se dea jos doar pana la baie) si nu are voie sa tina in mana nici macar o sicla de apa.Iar dupa o saptamana, incetu cu incetu se poate ridica si plimba (doar cu cineva langa ea care sa o sprijine sa nu cada din cauza durerii)Dupa aceea, doctorul i-a spus tatei ca nu are voie sa ridice decat telefonul, ocutiuta de iaurt, un pahar cu apa...lucruri usoar, dar sticla de apa, leptopul...nu are voie sa le ridice. Ca alimentatie poate manca iaurt, supe fara carne (iti va zice doctorul un regim )dar in principal iaurtul si supele de legume le poate consuma. Daca mai ai vreo intrebare astept happy big grin fundita? puppy dog eyes si Insanatosire grabnica kiss

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Eu am fost operat de piatra la fiere, mi-a scos vezica si m-au "dat afara" din spital a doua zi.
Depinde de la caz la caz, de cele mai multe ori, interventia se face laparoscopic, si recuperarea este scurta, 1-2 zile, dar daca trebuie sa faca o interventie clasica, atunci recuperarea poate fi si o saptamana, iar in cazul peritonitei (spargerea apendicelui si infectarea cavitatii peritoneale) se poate ajunge si la mai mult.

| BiuL a răspuns:

Normal ca ai dreptul la vizite, poti sa te plimbi si trebuie sa stai 1 sau 2 zile dupa operatile daca nu sunt complicatii.

| vali1985 a răspuns:

O zi -maxim 2.

| vali1985 a răspuns:

Eu zic ca trebuie sa stea numai la pat.

| kati3mary a răspuns:

Daca operatia a decurs bine, vei sta in spital o saptamana, cel mult una jumate, apoi esti externat si revii la control peste cateva zile. Doar ca sportul iti este contraindicat 60 de zile (plimbarile scurte si mersul prin casa sunt ok, dar nimic mai mult). Normal ca ai dreptul la vizite, dar durata lor depinde si de spitalul la care mergi, pe ai mei ii lasau doar 2 ore pe zi la mine in salon.Nu e obligatoriu sa stai la pat, daca esti in stare sa mergi pe picioarele tale (pentru ca dupa operatie o sa te cam doara burta cateva zile, si o sa iti fie ceva mai greu sa te misti). Cam atat; fa-te bine repede happy

| Acidulat_Suculete_1996 explică (pentru kati3mary):

Nu inteleg, multa lume a stat in spital dupa o operatie o zi sau doua iar unii au stat circa o saptamana...cum vine asta?

| kati3mary a răspuns (pentru Acidulat_Suculete_1996):

Depinde de decizia medicului...eu am stat o saptamana, ca sa fie sigur medicul ca sunt pe maini bune, si la fel si majoritatea din salon, dar unii mai erau externati si dupa 1-3 zile, pentru ca se simteau bine.