| giulia283 a întrebat:

Ce iti fac aia de la spital inainte de operatia de apendicită?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Cateva analize de sange si poate de urina in ziua premergatoare si, probabil, si in dimineata operatiei si, partea oribila, cel putin pentru mine, vine o infirmiera si te rade. Asteapta-te sa te iriti. Vei mai discuta, inainte de operatie, cu chirurgul si anestezistul, care iti vor explica, in mare, ce vor face. Dimineata, dupa vizita medicala, vei fi luata la operatie. Nu trebuie sa mananci sau sa bei inainte. Iti vor spune ei, oricum. La operatie trebuie sa te dezbraci, sa te urci pe masa, sa ti se faca anestezia, care poate fi locala sau rahidiana, sa ti se puna o perfuzie si gata, vine doctorul si rezolva. Momentul operatiei, daca nu vii paralizata de frica, pot spune ca e destul de reconfortant. Zilele de spitalizare, cand trebuie sa dormi in salon alaturi de alte persoane si sa folosesti toaleta spitalului mi se par mie, personal, cea mai grea parte. Si, post-operator, daca ti se face anestezie rahidiana, mi se pare oribil sa stai 24 de ore in pat, fara a avea voie sa te ridici. In rest, ce sa-ti mai zic, e o operatie foarte usoara, care va dura foarte putin.

| giulia283 explică (pentru AFR81):

Cum sa te radă? Unde? Ce inseamna anastezie rahidiana?

| AFR81 a răspuns (pentru giulia283):

Te rade inainte de operatie in zona peste care se va lucra si, in unele cazuri, si in zona intima. Cred ca poti sa cauti si tu pe Google ce inseamna anestezie rahidiana.

| Florin458 a răspuns:

Anestezie locala si mai rar generala.