| Lucian2473 a întrebat:

Dupa un tratament cu antibiotic intravenos, doza dubla (asa a vrut medicul) ma simt rau. Am dureri de cap si ceafa, ameteli si greata. Durerea persista de aproximativ 12 ore.
Stie cineva daca este efect negativ sau altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. asa vrei tu; nu medicul. 2. mergi la medicul de familie ca sa-ti recomande un tratament. 3. daca medicul iti recomanda : ti-ar fi dat si reteta cu medicamentul stabilit de el, nu de gargaunii din capul tau

| Lucian2473 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Sefu, nu trage concluzii aiurea. De fapt intrebarea era pentru sotia mea care a fost internata de urgenta din cauza... unui chist pilonidal. Practic nu mai putea de durere. Au internat-o „la zi" desi au tinut-o mai mult de 24 de ore, timp in care i-au injectat doza dubla de antibiotic care sa sparga chitul.
Nemancata pentru ca nu am avut caqnd sa ma duc la ea sa ii duc ceva de-ale gurii, intrse intr-o stare febrila. Tremura iar tensiunea ii era ridicata. Dupa ce s-a ameliorat iar chistul a fost invins, au externat-o. Ieri ziua. Acum acuza dureri de cap, ameteli si greata.
Eu intotdeauna am fost impotriva medicatiei dupa ureche dar daca nu ma cunosti, te rog, nu vorbi.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Lucian2473):

Treci pe legale; n'o sa te mai faci de handel prin modul cum formulezi intrebarile, apoi sa te simti ofensat can trece epectul jointului

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Te iau drept mamica mea si rezolvam cazul!

| Docmiau a răspuns:

E efect secundar. Nu e nimic patologic extrem. Sa mananci bine