| anonim_4396 a întrebat:

Heii, TPU! Am o maaare problema... Acum o saptamana mi s-a facut brusc rau, adica dufrere de cap, de oase, de muschi si o greata continua, abia ma tineam pe picioare. Apoi a urmat o pauza de aproximativ o saptamana si am inceput din nou sa ma simt asa. In prezent am niste dureri groznice de cap, care nu se potolesc cu nimic (somn, pastile) si o greata de la stomoc in sus spre gat + stare de somnolenta neintrerupta, stare de oboseala (desi n-am facut nimic) si fara pofta de mancare. Stie cineva ce boala as putea sa am si cum as putea sa o tratez? Chiar m-am saturat sa am greata asta si durerea asta continua de cap. Multumesc! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Probabil e o problema la fiere (bila). Du-te la medicul de familie sau la spita la urgente pentru analize si diagnostic.

| ellutza a răspuns:

Si ce te impiedica sa mergi la medic?

Răspuns utilizator avertizat
| neutrino a răspuns:

Ori esti inconstient/a, ori nu esti bolnav/a. Mergi urgent la medic si nu mai incerca sa te rezolvi prin sfaturi venite din gura lumii.

| petre059 a răspuns:

Vezi sa nu ai ceva la ficat, in nici un caz viermilaughing) cred ca are miculprintla creieras.un inceput de hepatita. oricum mergi la doctor sa previi boala, nu amana ca e mai rau cand te duci mai tarziu.

| LittleShyDevil a răspuns:

Buna seara! Cred ca ai lipsa de calciu. Oricum cel mai indicat este sa mergi sa faci niste analize sa vezi cauza. O mica intepatura acum chiar daca doare un pic macar asa vei afla sigur ce ai! Curaj! Seara buna!

Răspuns utilizator avertizat
| tomthecat a răspuns:

Dacă durerile groaznice de cap sunt însoţite de fotofobie (dacă migrenele sunt agravate atunci când îţi bate lumina în ochi), este un semn GRAV care ar putea indica o meningită (infecţie acută periculoasă care te poate ucide sau te poate lăsa cu sechele neurologice ireversibile).
Am înţeles de la tine că ai şi o stare de somnolenţă permanentă ceea ce ar putea confirma (ferească Dumnezeu) suspiciunea mea, adică semn de encefalopatie / suferinţă cerebrală / afectare neurologică / stare precomatoasă.

Poate că ai doar o simplă infecţie virală, poate că nu e o meningită bacteriană, poate că e "un fleac".
Totuşi, nu crezi că ar fi bine să mergi CHIAR ÎN SEARA ASTA la Camera de Gardă a Spitalului de Urgenţă şi eventual să te internezi 2-3 zile pentru investigaţii? Medicii pot să-ţi preleveze LCR - lichid cefalorahidian - în scop diagnostic, pentru confirmarea/infirmarea meningitei.

Fugi la spital! Sănătate!

| Daimler a răspuns:

Esti in Romania, vei primi vreo 4 diagnostice, au o gama variata de diagnostice de unde poti alege! Bani sa ai doar, ca boala vinehappy

| Laurvesta a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de gripa de sezon. du-te la un medic pentru un tratatent scurt si iti vei reveni. funda big grin