| dirtyraccoon a întrebat:

Dupa varsta de 14 ani mai cresti in inaltime? Si ce as putea face sa fiu macar un pic mai inalta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relativsausigur a răspuns:

Este posibil, doar ca fetele se dezvolta si cresc diferit spre deosebire de baieti.
Baietii cresc cel mai mult dupa varsta de 14, 15 ani pana la varsta de 20 de ani, cam in perioada aceasta ating ei maximul de crestere.
Fetele de obicei se dezvolta pana la varsta de 13 - 14 ani, cazurile de crestere fiind mai rare dupa aceasta varsta, iar cand se intampla, nu mai cresc foarte mult.
Poti influenta totusi cresterea ta, pana la varsta de 18 - 20 de ani, sa faci de exemplu inot, handbal, baschet, alegi una din aceste 3, care iti plac.
Secretul consta de fapt in sportul in sine, ca elibereaza anumiti hormoni, si mentin nivelul hormonal sanatos ceea ce duce si la o crestere / dezvoltare mai buna, bineinteles, conteaza si miscarile in sine, efortul care se depune.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca fata, mai poti creste pana la 16 ani.
Ca baiat, poti creste pana pe la 18 ani.

| MortalProxy96 a răspuns:

Crești. Eu sincer nu știu. Am crescut anul ăsta de la 1.75 la 1.80, doar dormind așa că.