| anonim_4396 a întrebat:

Durerea de spate e aceeasi cu durerea de coloana? Simt in apropierea coloanei mai mult un disconfort, nu e durere. Daca apas pe coloana de exemplu, ma doare, la fel si pe coaste. O fi din cauza sedentarismului, statului mult pe scaun etc? In activitatea zilnica nu am nicio problema, doar seara, cand stau, simt.

Am facut un control si o radiografie la plamani, pentru orice eventualitate, dar acolo sunt ok.
Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu e sinonima durerea de spate cu durerea de coloana. Poti intr-adevar sa te doara spatele din cauza unei probleme la coloana vertebrala dar nu e asta singura cauza. Mai pot fi si cauze renale, musculare, pulmonare. Ultima se exclude pentru ca ai zis ca ai facut un control la plamani, dar trebuie investigate si celelalte cauze

| Felys a răspuns:

Poate fi de la curent sau pozitia defectuoasa si indelungata pe scaun, te sfatuiesc ca la fiecare jumate de ora sa te plimbi 10 minute si sa faci diverse miscari ca sa nu te mai doara, si ai mare grija la frig si curent

| DaianMarian a răspuns:

Aceste dureri pot fi cauzate de pozitia indelungata in fata calculatorului, insa, un consult reumatologic este indicat in vederea excluderii altor afectiuni ( de ex: spondilatrita)