| RAY a întrebat:

Durerea din spate poate radia in piept, brat?

Ps daca ai scolioza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Nume6 a răspuns:

Scolioza se tratează și acasă cu exerciţii și să ai o poziţie corectă cât mai mult timp al spatului. Da, te poate durea și pieptul sau braţul pentru că nervii coloanei sunt conectaţi la mână și piept. Cineva a făcut progrese enorme acasă cu scolioza dacă a făcut exerciţii. Cunosc personal. Dacă ai fă exerciţii nu sta așa că se agravează și ajungi la operaţie, nu sta așa că ajungi la cutit și nu cred că vrei mai ales în Romania, tara spitalelor unde mori.

| RAY explică (pentru Nume6):

Ma doare de cand m-am ingrasat si stateam foarte mult pe scaun, am dureri la mijlocul spatelui si in piept intepaturi in partea stanga, dar slabirea ajuta nu? Si mersul pe jos? Sa fac acele excertiti acasa am sa fac, macar 30 min pe zi o sa vad si de un terepateut, apropo sufocare la stat pe spate se poate sa fie de la scolioza? Sau anexitate, maine scot si analiza de la tiroida

| PașaHassano a răspuns:

Depinde de gravitate, in mod normal cifozele usoare sunt asimptomatice. Am o mica idee de scolioza care nu ma limiteaza sau ma deranjeaza cu absolut nimic. Cel mai indicat pentru tine este sa te consulte un doctor specialist.

| RAY explică (pentru PașaHassano):

Ce fel de doctor?

| PașaHassano a răspuns (pentru RAY):

Presupunand ca este provocata de postura poti apela la fizioterapie sau ortoped in cazuri mai grave

| PașaHassano a răspuns (pentru PașaHassano):

O mica paranteza. Poti face maxim 20 de sedinte pe an, numarul de sedinte este recomandat de medicul de familie care iti va da o trimitere la fizioterapie si nu te va costa nimic, maxim 10.