| Marianutzu a întrebat:

Durerile de inima pot fi cauzate chiar de calciu in unele situatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| UnrealGraphicsGamer0110011 a răspuns:

"Înţepăturile" inimii nu trădează mereu boli cardiace. Stresul, lipsa de calciu, bolile pulmonare şi junghiurile intercostale sunt tot atâtea motive ale durerilor.

Înţepăturile de inimă sunt frecvente, dar în majoritatea cazurilor sunt inofensive. Stresul, lipsa de calciu şi spasmosfilia, efortul fizic şi intelectual intens, dar şi mesele copioase pot provoca înţepături scurte de inimă, palpitaţii şi dificultăţi respiratorii. În celelalte cazuri poate fi vorba despre dureri intercostale şi boli pulmonare.Deci da se poate din cauza lipsei de calciu.Ai grija de tine!
Funda?

| dassy a răspuns:

Când îți bate inima tare, este de la stres. când te agiți.