| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca apa minerala carbogazoasa face oasele mai moi si de aspectul unui burete cu gauri in ele? am auzit la tv.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Tourniquet a răspuns:

Nu. oh go on.
Nu e adevarat. oh go on
Minciuni. oh go on.

Eu beau zilnic apa minerala necarbogazoasa. dar nu cred ca carbogazoasa sa iti faca oasele moi. adica oasele sunt intarite de calciu. oh go on. LOL! straight face

| LoryM22 a răspuns:

Asta in timp, dupa ceva ani, e bine sa eviti si sa te axezi pe sucuri naturale.

Răspuns utilizator avertizat
| BybyBlondina a răspuns:

Apa carbogazoasă este repurificată prin metode industriale şi i se adaugă dioxid de carbon industrial. Ea este doar o simplă apă gazoasă, mai prificată decât cea de la robinet. Într-un an, romanii beau peste un miliard de litri de apă minerală carbogazoasă, piaţa apei minerale având cea mai mare creştere în volum din ţară.

Se consideră că apa carbogazoasă produce aciditate gastrică, mai exact, perturbări digestive şi nervoase. În funcţie de modul de obţinere, apele carbogazoase, prin proprietăţile lor, pot fi benefice sau dimpotrivă, pot face rău organismului. Apa carbogazoasă obţinută din apa de izvor îmbogăţită cu dioxid de carbon alimentar revigorează sistemul nervos şi digestia, dar, pe de altă parte, produce perturbari în organism.

În cazul digestiei lente şi a indigestiei, apa carbogazoasă creşte aciditatea sucului gastric şi a bilei, stimulează diureza, are rol benefic în colite şi afecţiunile biliare şi scade pofta de mâncare.

| nonameih0000 a răspuns:

Asa stiam si eu...cred ca este adevarat