Întrebare recomandată | UmbraDeVulpe a întrebat:

E adevarat ca daca iti speli dintii cu periuta electrica o sa fie in timp afectat smaltul? Cam asa ceva auzeam... Mai demult. Chiar asa e?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este adevarat!
Folosesc periuta electrica de peste 20 de ani si nu am avut niciodata vreo problema.

Avantajul este ca periuta electrica intra si in spatiile unde nu poti ajunge cu periuta normala, in capetele de maxilar de exemplu, deci extrem de buna de folosit.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu are cum sa intre, mai ales daca ai maxilarul ingust.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca o folosesti corect sigur nu e asa

| sierra1 a răspuns:

Dacă dai cu periuța la zece mii de vibratii pe minut până moare bateria, fii sigur că așa va fi!

| dullcat a răspuns:

Da, este asa, pentru cine nu stie cum trebuie sa te speli corect pe dinti.Iar asta a spus-o medicul meu dentist.Persoanele care nu fac corect miscarea de sus in jos si apasa prea tare, vor avea probleme atat de la periuta normala cat si de la cea electrica.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns:

E bun ca avem si medici dentisti printre noi, cu nume de sarbatoare.

| Simpatic a răspuns (pentru dullcat):

Cine e medic dentist adevarat nu recomanda in primul rand periuta electrica, ci periuta clasica si aceasta schimbata la fiecare 3 luni de zile!

| dullcat a răspuns (pentru Simpatic):

Parerile sunt impartite, chiar si intre personalul specializat.Mai exista si posibilitatea ca periuta electrica sa afecteze periajul si de fapt sa nu se realizeze corect miscarea de sus in jos, pentru unii fiind varianta mai lenesa de a se spala, de aceea sunt medici care nu recomanda.

Nu este o regula fixa, ci o recomandare generala.Periuta trebuie de fapt schimbata atunci cand perii se deterioreaza, curbandu-se spre exterior ca petalele unei flori, iar la unii care apasa si periaza dur, asta se intampla chiar dupa o luna sau doua.Eu sunt fana periuta normala, cu maner din bambus, ca e un pic mai eco.Medicul nu are nimic de obiectat si toata lumea castiga. laughing Acum na, depinde de cine doreste fiecare sa asculte, de propriul medic sau de ce mai aud/citesc pe internet.

| Simpatic a răspuns (pentru dullcat):

Si eu la fel, folosesc doar periute profesionale clasice. nu sunt genul care sa se inchine la 400-500 de lei cat este o periuta electrica buna, dar dupa ce mai mult de 3 medici dentisti mi-au zis ca este mai ok periuta clasica, cred ca am dat un raspuns pertinent raportat la informatiile primite de la medici.

Ca unii fac lobby pentru anumite produse, este o practica des intalnita, medicii de familie sunt primii care "testeaza" produse abia aparute pe piata pe proprii pacienti, si medicul meu de familie de cele mai multe ori prescrie medicamente si suplimente care cand le cauti in farmacie iti dai seama ca abia au aparut de cateva luni...cum reusesc ei? iti spun eu cum, sunt racolati de firmele din spatele acelor produse si le ofera comision contra retetelor prescrise cu medicamente si suplimente produse si/sau distribuite de acele societati!

Sunt destui medici care vin pe la tv si fac reclama la anumite suplimente mai mult sau mai putin scumpe, brandurile din spatele acelor suplimente ii platesc pentru reclama, ceea ce este din punctul meu de vedere o nesimtire care incalca in primul rand deontologia medicala!

Cu alte cuvinte interesul poarta fesul! Iar omul, aceasta fiinta buna si cu caracter, pana cand vine vorba de bani, pentru bani devine instant din fecioara veritabila femeie de moravuri usoare!

| dullcat a răspuns (pentru Simpatic):

Foarte bine spus.

| painecuzahar a răspuns (pentru Simpatic):

Inseamna ca nu exista medici adevarati ca mie toti mi-au recomandat periuta electrica.

| Simpatic a răspuns (pentru painecuzahar):

Cred ca stomatologii de scoala mai veche sunt cu recomandarea periutii clasice iar cei mai tineri si cu idei mai noi sunt cu aceste periute electrice.
Daca periuta electrica face treaba foloseste-o pe asta, eu am spus de ce nu folosesc elctrica.
Succes

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Si cu aia electrica poti acoperi totul?
igiena dentara nu presupune doar spalatul cu periuta de dinti de minim 2 ori pe zi, ci este recomandat sa se foloseasca si ata dentara si apa de gura, abia acum vorbim de igiena completa!

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

"Persoanele care nu fac corect miscarea de sus in jos si apasa prea tare..."

Periutele electrice in general au senzor de presiune si daca apesi prea tare pur si simplu se opresc.

Nu-ti afecteaza nimic. Poti folosi linistit.

| Miruna333 a răspuns:

Nu. E cea mai eficienta tehnica de curat dintii

| 1234568807 a răspuns:

Nu stiu, acum cativa ani si eu foloseam periuta electrica si observam ca gingia sangera mereu, cand am fost la stomatolog imi zisese ca gingia este sensibila si mi-a recomandat o periuta manuala soft, iar de atunci nu am mai folosit periuta elevtrica, nici nu mai stiu cum era sa te speli cu ea

| Ilovedinero a răspuns:

Nu.Iti poti deteriora smaltul si daca nu folosesti pasta de dinti potrivita, si daca bei suc de citrice, si daca periuta are perii mai tari etc. Exact acelasi lucru pe care il faci cu una electrica poti face cu una manuala.Cea electrica curata mult mai bine.Trebuie sa ai grija doar

| ZokoZEW a răspuns:

Folosirea unei periuțe electrice în mod corespunzător nu ar trebui să afecteze smalțul în mod semnificativ. Asigură-te că nu aplici prea multă presiune.

| oskartiti a răspuns:

Nu.