| andru33 a întrebat:

E adevarat ca lipsa de somn poate cauza diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
carla
| carla a răspuns:

Factorii de risc pentru diabetul zaharat tip 1 sunt urmatorii:
- istoric familial de diabet zaharat tip 1 creste riscul de a avea anticorpi anti-celule insulare dar nu si riscul ca acea persoana sa faca diabetul zaharat tip 1. Doar 10-15% din pacientii cu diabetul zaharat tip 1 au istoric familial:
- riscul este de 6% daca tatal are diabet insulino-dependent
- in cazul in care fratii/surorile au diabetul zaharat tip1 riscul de a face boala este de 5%
- mama cu diabet zaharat tip 1, riscul ca descendentii sa faca diabet este de 2% - In cazul gemenilor univitelini riscul este de 30-50%
- in cazul in care un parinte si un frate/ o sora au diabet insulino-dependent riscul este de 30%.
Rasa alba prezinta risc crescut pentru diabetul zaharat tip 1 comparativ cu afro-americanii, hispanicii, asiaticii.
Prezenta anticorpilor anti-celule beta in sange - atat istoricul familiar cat si prezenta ac anti-celule beta predispun la dezvoltarea diabetul zaharat tip1.
Infectii virale in timpul copilariei - infectia cu enterovirusuri, in special infectia cu coxackie B creste de 6 ori riscul de diabet zaharat tip 1. Totusi, un copil care avut o infectie cu coxackieB nu va dezvolta obligatoriu boala.
Consumul de lapte de vaca - sugarii intarcati inainte de varsta de 3 luni sau hraniti cu lapte de vaca inaintea varstei de 4 luni au risc semnificativ mai mare de a face diabet zaharat tip 1 daca se asociaza cu predispozitia genetica sau cu prezenta altor factori de risc. Copii care au frati cu diabet si care beau mai mult de 236, 6 ml de lapte pe zi prezinta un risc de 4 ori mai mare de a avea anticorpi anti-celule beta si de a face astfel diabet insulino-dependent. Specialistii nu cunosc rolul jucat de laptele de vaca in patogenia diabetului zaharat tip 1.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diabetul e genetic. Exista factori care il declanseaza, stresul fiind unul dintre ei. E bine de vazut daca sunt antecedente in familie.

| flo29 a răspuns:

Da, este foarte adevarat, lipsa de somn iti afecteaza metabolismul si toleranta la glucoza.

| darius26 a răspuns:

Un studiu din 2005, publicat in Archives of Internal Medicine, arata ca oamenii care dorm 5 sau mai putine ore pe noapte sunt de 2, 5 ori mai predispusi la a se imbolnavi de diabet, iar aceia care dorm numai 6 ore pe noapte sunt de 1, 7 ori mai predispusi.