| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca o lingura de ulei cald turnat in ureche m-ar ajuta Daca ma doare in ureche? Cu ce sa ma curat de ulei dupa aceea si cum? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

La farmacie vei gasi "picaturi auriculare", care pot fi puse in ureche si care vor ameliora durerea care putea sa apara daca ai stat in curent sau ca o complicatie la raceala.
Daca dupa ce folosesti picaturile respective, nu ti-a trecut durerea, atunci este necesar un control la medicul ORL-ist care o sa stabileasca ce terapie trebuie sa urmezi, pentru a te vindeca. Nu folosi ulei pentru ca nu este indicat si iti poate face mai mult rau. Poti sa-ti pui pe urechea bolnava sare incalzita, care anterior a fost pusa intr-o panza, pe care o cosi ca si pe o perinita pe care te vei culca. Acest remediu iti va calma durerile. Chiar si picaturile de la farmacie, trebui putin incalzite, inainte de a fi puse in ureche. Nu sunt indicate a fi folosite betisoarele pentru urechi, pentru ca daca ti s-a facut cerumen in ureche, atunci acesta va intra in canalul auditiv si-ti va bloca timpanul si atunci iti faci mai mult rau. Daca observi ca ti s-a diminuat auzul si ai in acelasi timp ai si dureri, se poate ca ai facut otita, care trebuie sa fie tratata de un specialist. Multa sanatate.

| dulshe a răspuns:

Te cureti cu betisoare de ureche, eu cred ca merge leacul ata babesc dar sa stii ca la farmacie sunt picaturi ff bune, pui o picatura si nu te mai adoare urechea deloc

| FearNoEvil a răspuns:

Ar trebui sa te duci la doctor. Incercand tot felul de leacuri babesti risti sa-ti faci mai mult rau si pana la urma tot la doctor ajungi.

| maya_4030 a răspuns:

Pune putina vata inmuiata in spirt, cu uleiul ai grija sa nu patesti ca si Codinwinking

| Princessee a răspuns:

Nu incerca leacurile babesti.Mai bine mergi la doctor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu incerca leacurile babesti. Du-te la farmacie sau la medic. Sunt medicamente speciale pentru dureri de ureche.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sub nicio forma sa nu faci o asemenea tampenie!
Chiar si medicamentele sub forma de solutie uleioasa se pun cu picatura in ureche, nu cu lingura!
Mergi la medicul de familie sa-ti spuna ce sa faci.
Poti sa aplici niste comprese calde pana atunci, la exterior, dar atat.
Nu turna nimic in ureche, daca ai timpanul spart o incurci rau de tot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Decit sa risti aiurea sa faci cine stie ce prostie, mai bine mergi la ORL-ist. Doctorul e cel mai in masura sa-ti spuna ce ai si ce trebuie facut. Parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Se curăță cu bețișoare speciale de urechi, se găsesc la farmacie.
Sfat: mergi la un doctor O.R.L. pentru a vedea cauza și un tratament, mai solicită și o audiogramă să vezi cum stai cu auzul.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, nu este adevarat, te poti infecta. betisoarele nu sunt indicate, secteriile, praful si uleiul vor ajunge mai repede la timpan si te vei trezi cu probleme mai grave.mergi la urgente, daca durerea este mare iei un paracetamol si apoi cat de repede la doctor.

| eary a răspuns:

Nu incerca cu prosti pe cre le auzi de la altii.de ex. eu acum cand scriu nu pot dormi de durere la ureche desi am fost la medic si folosesc solutie auriculara si antibiotice.nu mai pot de durere! cred ca o sa am nevoie de un consult la O.R.L. am otita.e ingrozitoare afectiunea asta.cand am crezut ca am scapat a revenit.

| Andreeas_2489 a răspuns:

NU fa prostii din astea! DU TE LA UN DR, nici nu mai sta pe ganduri!