| brokxy a întrebat:

E adevarat ca poti muri daca bei energizant si cafea impreuna foarte repede? Un baiat a baut energizant dupa 1 ora cafea si a murit. Sau energizant cu alcool

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde de organism si varsta ala poate era mic de a murit asa. Ieri a murit unu de 23 mancand de la 2 fast-foodu.uri si nu au reusit sa.l tina in viata la spital. Prea multa cafea sau energizant poate fi letal

| Adry05 a răspuns:

Pot să moară în așa condiții doar cei care au un obicei îndelungar din a face asta sau cei sensibili cu inima, probabil i-a crescut ritmul cardiac atât de rău de la combinația asta încât a făcut stop

| romeo78 a răspuns:

Energizantele conțin și cofeină. Ori, amestecul de cafea, energizant și căldură sufocantă poate fi un cocktail mortal, indiferent de sănătate! Mai ales dacă se consumă pe stomacul gol.
De asemenea, dacă era rece energizantul, cafeaua caldă, s-a făcut un șoc termic care a condus la deces!

| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

Un energizant hell de 250 ml contine 80 mg de cofeina iar o cana de cafea contine intre 100 si 200 mg de cofeina.WHO spune ca pentru femeile insarcinate, pana la 300 mg de cofeina pe zi este ok.Un articol de la harvard spune ca intre 200 si 300 mg de cofeina pe zi este sigur.Academia americana de pediatrici spune ca un copil cu varsta sub 12 ani nu ar trebui sa consume mai mult de 100 mg pe zi.Jennifer Temple, PhD spune ca supradoza de coffeina este de 10 g si ca va trebui sa bei 30 cani de cafea pentru a o atinge. Evident, depinde de la persoana la persoana.Deci o cafea+un energizant nu sunt un,, cocktail mortal indiferent de sanatate''.Va rog sa prezentati argumente care sa sustina acest fapt.
Si ce inseamna,, un soc termic'' in conceptul dumneavoastra? de unde stiti ca apare daca bei o cafea calda si un energizant rece? de unde stiti ca a condus la deces in acel caz?
Domnul romeo nu mai scrieti povesti si informativa inainte de a scrie o parere.

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, cofeina conținută de o ceașcă de cafea este una, care fiind singură nu face rău. Alta este cofeina conținută într-un energizant. Căci, pe lângă cofeină are și alte produse chimice sau nu, care cresc nivelul de adrenalină, măresc pulsul.
Iar, în legătură cu șocul termic, faceți un experiment pe dumneavoastră! Când sunteți în oraș, v-ați încălzit foarte mult, luați o ceașcă de cafea fierbinte și alături un suc, energizant foarte rece, eventual pus în pahar cu gheață și vedeți cum vă simțiți dacă le consumați în același timp!

| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

Care sunt substantele chimice din energizante care ar mari pulsul si care sunt dovezile ca acele substante maresc pulsul?
Nu am sa fac un asemenea experiment pentru ca ar fi stupid, eu vreau sa vad unde scrie in literatura medicala ca bând un energizant dupa o cafea, faci,, soc termic'' si mori.
Nu cred ca ati citit intrebarea fetei bine.Ea a scris ca,, Un baiat a baut energizant dupa 1 ora cafea si a murit'' deci nu le-a baut la un interval foarte mic.Si nici nu stim daca intamplarea e adevarata sau daca baiatul era foarte tanar sau daca avea vreo problema de sanatate grava.

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne ce oameni sunt pe lumea asta!
Chiar vă bateți joc de mine?
Chiar atât de prost mă credeți?
Intrați pe google și cereți să vedeți studii despre energizante, cum se fabrică, ce conțin, inclusiv aromă de cafea!

| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

Nu va cred prost insa dumneavoastra ati venit cu acele afirmatii iar eu sunt curios sa aflu sursa acelor informatii. Dumneavoastra ati spun niste lucruri vagi si v-am cerut sursa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

Ma irita cand oamenii spun ceva vag, iar atunci cand le ceri sursa de unde se informeaza, te trimit pe tine sa cauti.

Dorel:
-Bea coca cola si iti cresc aripi
Mirel:
-De unde ai informatia asta?
-Dorel:
Nu stiu, cauta si tu pe net, ce ma intrebi pe mine!?

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamnă nu aveți minte nici cât un pui de găină!
Păi unde vreți să trimit omul să se documenteze, dacă nu pe internet? Mai merge cineva la biblioteca publică?
Mă disperați cu aceste mesaje de superioritate pe care le trimiteți!
Faceți ce vreți numai nu mai încercați să mă convingeți că albul nu este alb sau să zic ca dumneavoastră!
Dacă pe toate posturile TV din România se vorbește despre standard dublu la alimente, o libertate de a folosi e-uri, îmi spuneți că dacă a trecut o oră între energizant și cafea nu mori.
Dumnezeu mare, treziți-vă la realitate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

Romeooo vreau sa ma cuceresti, iubire!

| RAY a răspuns:

Am avut un caz de baiat care a facut infart de la hell, de la cafea nu am auzit, multi beau cafea, cafeua este sanatoasa pentru creier, ajuta la memorie, dar nu cu un 1kg de zahar sau capucino sau alte tampeni, naturala

| brokxy explică (pentru RAY):

Si eu am baut Hell si nu am patit nimic;-; e ok baiatul acum? sau a...

| RAY a răspuns (pentru brokxy):

Da

| doctorandus a răspuns:

Ca unii copii cu sanatatea subreda pot sa moara, s-ar putea. Cafeina nu face bine adolescentilor si daca erau deja cu inima in pioneze au nimerit-o. Dar, vorbind in general, la adulti sanatosi n-are nicio treaba. Energizantele au foarte mult zahar, ceea ce nu e tocmai bine, dar daca nu esti gras sau ai diabet un energizant pe saptamana merge.

| Plato a răspuns:

Stii cum e, se aduna: cafeaua, energizantul, fumatul, lipsa somnului, alimentatiei, toate se pun acolo undeva si, la un moment dat, corpul cedeaza, chiar daca e tanar.
Cunosc si eu pe cineva care a patit asta, a cazut pur si simplu, desi e tanar, doctorul a spus ca din cauza stilului de viata, in special cafeaua, energizantul si tigara.

Ca tot ai intrebat in special de astea, cafeaua si energizantul iti vor face inima sa bata tot mai tare, ii cresc ritmul, iar la o doza prea mare, mai ales daca nu e prea sanatoasa, va ceda.

| Felys a răspuns:

Un om perfect sanatos si tanar ar rezista acestei doze de soc dar cine a murit de la asa ceva cu siguranta se confrunta si cu alte boli care au dus la deces

| IonutPetre12 a răspuns:

Si eu beam energizante. 1l pe zi.In prezent am 16 ani dar le am lăsat. Mai beau poate 1 la 1 2 luni.Decat de două ori m-a înțepat inima pentru câteva secunde.

| abcddcba a răspuns:

De multe ori, alcoolul se stinge cu energizante. Cum ar fi whiskey-ul, anumite persoane prefera sa il stinga folosind energizant. (combinandu le)
Cafeaua combinata cu energizantul iti solicita foarte tare inima, ducand chiar si la stop cardiac daca consumi in exces, deci da, ai grija cat bei din fiecare. Mai bine ramai doar la cafea simpla. Dar nici aia nu prea e buna.

| Adrian7art a răspuns:

Da.E pe cât se poate de nocivă combinația chiar ambele.
Pentru ce să consumi energiźante?
Odată ce corpul dă semne de oboseală..are nevoie de odihnă..nu de un energizant
Dacă consumi mult alcool.du-te la culcare. oricum vei fi un paranoic mergator..cu tot cu Hell.