| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca scoaterea glutenului din alimentatie ma poate ajuta in tiroidita autoimuna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doar daca ai si intoleranta la gluten (boala celiaca). Aproape un sfert dintre pacientii cu tiroidita autoimuna au si intoleranta la gluten. pe acestia ii ajuta renuntarea la gluten, pe restul de 75%, nu. Consulta un gastroenetrolog, vei afla daca ai sau nu boala celiaca.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Doar medicul care-ti monitorizeaza boala iti poate spune, in urma unor analize specifice, daca a aparut intoleranta la gluten. Daca aceasta a aparut, atunci da, trebuie eliminat glutenul din alimentatie.Un raspuns imun la gluten nu este un lucru bun pentru o persoana cu tiroidita Hashimoto si, de fapt, pentru nicio persoana cu orice alta boala autoimuna----sistemul imunitar este deja hiperreactiv datorita conditiei autoimune!