| Nustiu34567 a întrebat:

Am fost diagnosticata cu tiroidita cronica autoimuna, datorita faptului ca am prea multi anticorpi, iar din moment de functia tiroidiana e normala(tsh, ft3, ft4 normale), nu mi-a prescris tratament, pentru ca nu imi afecteaza organismul. Mi-a fost prescris insa lutenyl, seleniu, vigantoletten si evening primrose. Puteti sa imi dati niste sfaturi sau informatii despre aceasta boala? Din cate am inteles, boala imi ataca tiroida, deci este posibil sa dezvolt hipotiroidie? Ce sa fac ca sa nu o dezvolt? Ce fel de alimentatie ar trebuie sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Nu ca e posibil ci parcursul firesc este spre hipotiroidism, te indrepti incet dar sigur catre asta si nu prea ai ce sa faci iar odata instalat e ireversibil si va trebui sa iei tratament a la long (toata viata). Inafara de asta (tratament) poti sa ai o viata perfect normala daca iti tii boala sub control, cand o sa vrei sa ramai insarcinata o sa trebuiasca mai multe controale endocrinologice si schimbat putin tratamentul (cam cu vreo 6 luni inainte de a ramane insarcinata) insa daca respecti tratamentul copilul o sa fie sanatos (bineinteles cu inclinatie spre a mosteni tiroidita Hashimoto genetic de la tine, la fel cum o sa fie si posibil sa-ti mosteneasca culoarea ochilor sau orice altceva, dar e foarte posibil si sa nu aiba nici cea mai mica problema cu tiroida pentru ca acolo mai e si un tata care trebuie mostenit).
Despre alimentatie nu am ce sa-ti spun decat ce spun la toata lumea, cat mai sanatoasa si echilibrata, sarea iodata sa fie consumata si ea in cantitati moderate, nici mai multa nici mai putina decat pana acum.

| Andrei_Ani_2000 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Hoho ca le stiu am iesit locul 5 olimpiada judetean a la Biologie

| CuriousStuff a răspuns (pentru Andrei_Ani_2000):

Biologia e una, medicina e alta. Cu totul alta. Poti sa citesti despre hipotiroidism si tiroida Hashimoto/ autoimuna pe internet, sunt site-uri destule care prezinta boala asta destul de frumos si pe intelesul oricui.
Felicitari pentru rezultatul de la olimpiada.

| Andrei_Ani_2000 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Scz voiam sa zic Anatomie
Boala asta am avut-o de invatat.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Andrei_Ani_2000):

Inseamna ca nu ai invatat-o foarte bine, atunci. happy Mai repet-o odata, ti-au scapat multe lucruri, boala nu e asa de rara, destul de multa lume are si nu e capat de lume, se traieste bine mersi cu ea daca urmezi tratamentul de substitutie hormonala.
Si din nou, Anatomia e una, Medicina alta. Anatomia e doar o parte extrem de mica din ce inseamna medicina, dar probabil daca esti asa de pasionat de anatomie pana la urma o sa dai si tu la medicina si o sa-mi dai dreptate.
Sanatate.

| Andrei_Ani_2000 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Lasa mai bine ma duc la mateinfo.

| Andrei_Ani_2000 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Si totusi daca esti la medicina de ce mai întrebi?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Andrei_Ani_2000):

Ce intreb? Intrebarea nu a fost pusa de mine, eu doar am raspuns.

| Andrei_Ani_2000 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Te iei de aia de la mateinfo

| Nustiu34567 explică (pentru CuriousStuff):

As putea sa ajung la remisie cu boala inainte sa se dezvolte in hipotiroidism? Inteleg ca remisia inseamna ca boala va da inapoi lasandu-ma cu valori normale, dar va fi inca acolo, putand fi declansata oricand? Inteleg ca doctorita mea nu vrea sa imi dea niciun tratament pana nu imi e distrusa complet tiroida, dar nu pot sa stau asa cu gandul:/ Am auzit diferite pareri despre gluten, cum ca daca il elimini, va ajuta foarte mult cu boala, insa am auzit si ca daca nu ai boala celiaca nu e bine sa elimini glutenul din alimentatie deoarece e cam peste tot si pot sa dezvolt carente de anumite vitamine. Nu prea ma descurc cu asta, din moment ce am aflat acum o zi. Insa toata lumea din jur ma incurajeaza si spun ca nu e asa de rau, ca multi oameni au dar nu stiu, dar pe mine nu ma face sa ma simt mai bine, stiind ca voi avea probleme din cauza asta toata viata.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Nustiu34567):

Nu o sa ai probleme mari. Cum bine ai zis prima data, corpul tau lupta cu el insusi, se autodistruge si asta nu prea ai cum sa o impiedici, se incercau mai demult tratamente imunosupresoare, adica care sa-ti slabeasca imunitatea (pentru ca imunitatea iti distruge tiroida, crezand ca e ceva strain) dar pe langa faptul ca acel tratament iti slabeste toata imunitatea si te alegi cu tot felul de alte boli si infectii, nici nu avea rezultatele asteptate pentru tiroidita autoimuna asa ca s-a renuntat.
Incetul cu incetul corpul tau o sa-ti distruga tiroida pana cand aceasta nu o sa mai poata secreta hormoni iar atunci o sa-ti trebuiasca tratament substitutiv (adica sa iei hormonii pe care nu-i mai poti produce) pana atunci degeaba iei hormoni, pentru ca tu inca ai hormoni si nici o doza mai mare nu face bine si nici nu ai cum sa iti incetinesti imunitatea sau sa-i spui "nu mai atacati tiroida ca nu e inamic...", inca nu exista astfel de medicamente. Inevitabil pana la urma o sa faci hipotiroidism si iti va trebui tratament, dar cum am mai zis, nu e sfarsit de lume, daca te ti de tratament nici nu o sa stii ca ai vreo boala, mai putin partea cu sarcina pe care ti-am explicat-o mai sus.
Glutenul nu are treaba cu tiroida si in cazul tau, nimic in afara de sistemul tau imunitar nu are treaba cu tiroida, boala ta nu e data de un factor extern pe care sa-l poti schimba.
Si lumea care te incurajeaza si iti spune ca nu e asa de rau are foarte mare dreptate, eu am chiar vreo 5 sau 6 colege la facultate care au diferite boli de tiroida si au o viata normala, doar ca trebuia sa-si ia tratamentul cu strictete.
Nu trebuie sa te necajesti, trebuie doar sa fii constienta ca pana la urma o sa ai hipotiroidism, sa mergi cu regularitate la controale endocrinologice, asa cum te-a programat la ultimul control si sa te tii sub observatie si boala sub control. Nu e niciodata placut sa ai o boala (oricare ar fi ea) si sa trebuiasca sa iei pastile zilnic, dar nici capat de lume nu e.

| Nustiu34567 explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc mult! Sper sa mai dureze ceva timp pana sa imi apara simptome de hipotiroidism ca sa fiu si eu pregatita emotionallaughing Momentan sunt doar speriata de bombe si ma ingrijorez intruna. Nu m-ar deranja sa iau o pastiluta toata viata dar momentan sunt pe 4 pe zi, doua dintre ele fiind suplimente. Tot sunt pozitiva la faza cu remisia si va trebui sa imi imbunatatesc alimentatia, dar suportul tau chiar m-a ajutat mult!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Nustiu34567):

Simptome de hipotiroidism nu o sa apara daca iti controlezi boala. Daca de ingrasat ti-e frica sa stii ca daca ai grija la alimentatie, si nu trebuie cine stie ce grija sau regim, pur si simplu sa nu mananci pana nu mai poti, nu o sa te ingrasi. In rest alte simptome nu o sa apara.

| Nustiu34567 explică (pentru CuriousStuff):

Mie doctorita mi-a spus ca nu am simptome pentru ca momentan glanda tiroida functioneaza normal, dar am auzit oameni care isi maresc doza de medicament atunci cand le apar din nou "simptome". Nu stiu despre ce simptome e vorba, din cate am citit sunt simptome pe care le-am avut si eu din cand in cand, dar sunt o multime de motive pentru care le-as putea avea, avand in vedere ca functia tiroidiana imi functioneaza normal. Si de ingrasat imi e frica, sincerlaughing Sau mai degraba, ca nu voi putea sa slabesc prea usor, dar cu corpul meu m-am obisnuit si nu ma stresez asa mult.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Nustiu34567):

Glanda tiroida si boala ta poti sa le intelegi foarte usor daca le compari cu o pompa (tiroida) care produce si pompeaza hormoni si un om cu un ciocan care o tot loveste in continuu (sistemul tau imunitar si boala ta autoimuna). Momentan, pompa functioneaza bine, valorile hormonilor sunt normale totul e bine, insa cu fiecare ciocan primit se mai indoaie putin si pana la urma se strica si nu mai functioneaza deloc, asta e chiar inevitabil, omuletu cu ciocanul (sistemul tau imunitar) nu poate fi oprit, si Doamne fereste sa se opreasca pentru ca fara sistem imunitar mori la prima infectie oricat de banala ar fi. Si simptome nu o sa ai pana nu se "defecteaza" sau se strica de tot, pentru ca pana atunci e functionala si isi face treaba, deci nu au de ce sa apara simptome.

Cat despre slabit, unul din multele lucruri pe care le-am invatat la cursurile de endocrinologie e ca ingrasatul in hipotiroidism nu se datoreaza neaparat bolii, ci mai degraba faptului ca pacientii mananca mult si nu fac miscare (ca de altfel la orice alt om, daca esti sedentar si mananci te ingrasi, indiferent ce boli ai). Chiar si doctorii ne-au spus ca in caz ca o sa avem vreodata probleme cu tiroida, sau cunoastem persoane, niciodata sa nu dam vina pe boala pentru ca ne ingrasam, e tot vina noastra. Cu o viata sanatoasa si o alimentatie echilibrata poti sa nu ai tiroida deloc, sa-ti fie scoasa chirurgical si sa ai un corp de invidiat. Si am vazut cazuri de pacienti fara tiroida (deci nu ca era stricata pompa, ci nu o mai aveau deloc) care urmau tratamentul si aveau o viata sanatoasa si aratau chiar foarte bine. Deci se poate.
De slabit oricum e greu, si cu hipotiroidism si fara... Dar cu vointa si perserverenta orice e posibil.

| Nustiu34567 explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc pentru sfaturi! Am citit o gramada pe internet, majoritatea informatiilor erau dure sau incomplete, din punctul meu de vedere, iar informatiile se bat cap in cap si nu am prea inteles ce e bine si ce nu e. Ma bucur sa primesc sfaturi de la cineva care se pricepe. Bine, banuiesc ca si medicul meu se pricepe, dar vorbeste cam in barba si nu prea inteleg ce spunelaughing Plus ca nu mi-a dat prea multe informatii si sfaturi. Multumesc oricum! M-ai ajutat foarte mult big grin

16 răspunsuri:
| Andrei_Ani_2000 a răspuns:

Iti poate afecta gandirea si pot spune ca este foarte rara in locul tau as citi despre hipotiroidie ca sa vezi cum te poti feri de ea sau nu stiu is multe simptome in caz ca ai... Ar fi bine sa afli daca vrei ma uit eu si iti zic.