| StelutaDintreNori a întrebat:

E adevarat ca sportul creste imunitatea? sau ne putem imbolnavi chiar daca facem sport?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca sportul ne-ar feri de toate bolile, lumea asta ar fi un urias teren de sport.Sigur ca sportul iti caleste si fortifica organismul si faci fata mai usor unor imbolnaviri. Dar, de exemplu, faci alergari, esti incalzit si transpirat si bei o sticla de cola rece...nimeni nu te mai scapa de raguseala, bronsita sau chiar pneumonie! Sportul te ajuta, nu este panaceu (leac) universal!

| iuliaoprea a răspuns:

Da creste imunitatea dar nu poate fi 100%. Oricand poti pati orice indiferent daca faci sau nu sport. Dar este totusi un avantaj. Si sportul este indicat pentru foarte multe afectiuni, pentru prevenirea multor boli, cancer etc. Dar nu te gandi ca daca faci sport nu mai iei HIV

| cricket a răspuns:

Intradevar sportul creste imunitatea si starea generala de bine a organismului, dar doar daca este practicat cu masura;
exagerarile pe planul asta nu fac decat sa iti distruga organismul si musculatura.
acum depinde si ce fel de sport doresti sa practici, care ti se pare potrivit.

| girofar a răspuns:

Ei si tu!