| FLAViЯ a întrebat:

E adeverat ca daca te gindesti incontinuu la faprul ca vrei la WC fara sa vrei de fapt, simti nevoia sa urinezi? Mie mi se intimpla mereu. Asta practic a devenit o problema pentru mine, de fiecare data cand ies in oras cu prietenul meu ma gandesc numa sa nu vreau ca nu prea ma simt ok cand ii spoon ca vreau la baie. Nu beau prea multa apa da urinez des si ft putin. In ce intervale de timp e normal sa mergi la wc? Cum sa fac sa nu ma mai gindesc la asta ca in felu asta vreau mereu, chiar daca consum putine lichide...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Trebuie sa consumi lichide suficiente, altfel ai sa iti imbolnavestei si mai tare aparatul urinar. Nu are de-a face cu ganditul decat in mica masura. Oricum trebuie sa mergi la medic pentru un examen mai amanuntit.

| anad a răspuns:

Nu este normal sa fii stresata cu mersul la baie. E posibil sa ai ceva la rinichi si ar fi bine sa-ti faci un ecograf sa nu fie nisip sau pietre ca se poate agrava.

| cosima11 a răspuns:

Eu asa patesc seara. dupa ce ma asez in pat.de cel putin 3 ori merg pana la baie pentru 2 stropibig grin
laughing
totul porneste din gandire, pentru ca uneori cand sunt la un chef sau ceva si beau suc sa zic 2-3 pahare. nu am nevoie sa merg la baie.chiar daca ma gandesc ca vreau sa merg.tongue :*

| enam2000 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa reduci cantitatea de lichide la minimum (tinand cont ca este recomandat sa consumi cel putin 2 litri de lichide pe zi - asta nu inseamna sa bei apa 2 litri. Daca consumi fructe, legume proaspete, supe cantitatea de apa, sucuri etc poate fi redusa caci organismul isi extrage lichidele necesare si din alimentatie. Neconsumand lichide risti sa te deshidratezi si pot aparea grave probleme ale organismului.) asa cum zici tu ca faci. In al doilea rand faptul ca te gandesti la nevoile fiziologice de mictiune nu cred ca ar fi si cauza urinarilor dese. Cel mai bine ar fi sa te duci sa faci un consult de specialitate in speta medicul urolog.Insa ce inseamna foarte des la tine? Cum tu nu ai zis nimic, nu imi ramane decat sa fac aprecieri.Vezica urinara a unei femei este de 500-600 ml. In mod normal in cazul unui consum de 1, 5-2 l lichide pe zi, avand o activitate fizica normala fara excese, un adult urineaza de 4 pana la 6 ori pe zi.Trebuie sa retii ca noaptea vezica "se odihneste" si nu ar fi normala trezirea pentru a urina. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar te prezinti la wc, de facut nu stiu daca o sa poti, sau doar foarte putin. Si care este problema daca vrei la Wc? iti este rusine? hai treci peste tampenia asta, cum sa-ti fie rusine, cere-ti scuze si mergi de cate ori ai nevoie, e frig, in perioadele reci omul merge mai des la buda, depinde cat bei si de modul de organizare al organismului, nu exista o medie de timp pentru asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing
da, e adevarat
e la fel ca atunci cand te doare capul... 13% din durere e provocata de faptul ca te gandesti ca te doare:p
si daca vrei un sfathappy : mergi la baie acasa, inainte sa iesi cu el:pbig grin